Krevní sraženina: Tichý zabiják, který se pomalu ale jistě plíží k srdci a mozku. Prozradí ho jasné signály

Fotografie: Depositphotos

Když dojde k poranění, srážení krve vás zachrání. Na povrchu rány se vytvoří krusta, která časem zmizí. Někdy však krevní sraženiny mohou být spíše na škodu než k užitku.

Pokud se krevní sraženiny netvoří tam, kde by měly, mohou být nebezpečné a způsobit vážné onemocnění. V tepnách se může vytvořit sraženina, která zablokuje přístup kyslíku k srdci, plicím nebo mozku a způsobí život ohrožující situaci, jako je infarkt nebo mrtvice. Sraženina se může vytvořit také v žilách, jež odvádějí krev zpět do srdce. V takovém případě se příznaky obvykle objevují postupně. Znalost varovných příznaků vás přiměje k okamžité návštěvě lékaře, což vám může zachránit život, potvrzuje doktor Kevin Martinez.

Sraženiny v rukou a nohách

Pokud se v jedné z žil na ruce nebo noze hluboko pod povrchem kůže vytvoří krevní sraženina, může se jednat o hlubokou žilní trombózu. To je nebezpečné, protože sraženina se může dostat do srdce nebo plic. Pravděpodobnost vzniku hluboké žilní trombózy je vyšší, pokud se dlouho nehýbete, například po operaci nebo dlouhém letu. Pokud zaznamenáte některý z následujících příznaků, okamžitě kontaktujte svého lékaře.

Může se objevit otok v místě sraženiny, případně vám může otéct celá noha nebo ruka. Můžete si všimnout, že vaše ruka nebo noha je červená nebo modrá a svědí. Když se sraženina zvětší, můžete pociťovat nepříjemné pocity. Pocit se může pohybovat od mírné, slabé bolesti až po silnou, bodavou bolest. Můžete zaznamenat pulzující bolest v noze, břiše, nebo dokonce v paži.

Kůže v okolí bolestivých míst nebo na ruce či noze se sraženinou může být teplejší než ostatní. Zaznamenáte problémy s dýcháním. Pokud k tomu dojde, může to znamenat, že se sraženina přesunula z paže nebo nohy do plic. Můžete také hlasitě kašlat, a dokonce vykašlávat krev. Mezi další možné příznaky patří bolest na hrudi nebo závratě. Okamžitě kontaktujte záchrannou službu a vyhledejte lékařskou pomoc. Mohou se objevit také křeče.

Sraženina v blízkosti srdce

Jedná se pravděpodobně o nejznámější typ krevní sraženiny. Krevní sraženina v blízkosti srdce může člověku způsobit srdeční infarkt. Nepodceňujte signály, které vaše tělo vydává, a sledujte příznaky, jako je silná bolest na hrudi a v pažích, zvýšené pocení či vyčerpané dýchání.

Sraženina na plicích

Krevní sraženina v plicích obvykle začíná hluboko v žilách ruky nebo nohy a poté se přesune do plic. V takovém případě dochází k tzv. plicní embolii, což je obzvláště nebezpečný stav. Lékařskou pomoc okamžitě vyhledejte, pokud pociťujete dušnost nebo potíže s dýcháním, bolest na hrudi, začnete kašlat, hojně se potíte nebo cítíte závrať.

Fotografie: Freepik

Sraženina v žaludku

Krevní sraženiny se mohou tvořit i v žilách, kterými odtéká krev ze střev. Ty mohou být způsobeny stavy, jako je divertikulitida, nebo dokonce antikoncepčními pilulkami. Jak víte, že se to děje? Pokud máte některý z následujících problémů, poraďte se se svým lékařem: nevolnost nebo zvracení, silná bolest břicha, která se může zhoršit po jídle, průjem, krvavá stolice či pocit plnosti.

Sraženina v mozku

Krevní sraženiny zde mohou být způsobeny tukovými usazeninami na stěnách cév, které přivádějí krev do mozku. Někdy se mohou vytvořit v důsledku úderu do hlavy, jenž způsobí otřes mozku. V jiných případech se sraženina, která vznikne jinde v těle, například v hrudníku nebo na krku, může dostat do krve a mozku, kde může způsobit mrtvici. Sledujte následující příznaky: problémy se zrakem nebo řečí či celkový pocit slabosti.

Sraženina v ledvinách

Krevní sraženina v ledvinách může zabránit odstraňování odpadních látek z těla. To může vést k vysokému krevnímu tlaku, nebo dokonce k selhání ledvin. To je nebezpečné, proto věnujte pozornost následujícím příznakům: bolest břicha, nohou nebo kyčlí, krev v moči, vysoká horečka, nevolnost nebo zvracení, vysoký krevní tlak, náhlý a silný otok nohy nebo vyčerpané dýchání.

Zdroj: MedicalNewsToday

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]