Kávu si lze vychutnat i zdravě – podívejte se s námi na zdravé náhražky kávy

Káva a čaj patří k celosvětově nejoblíbenějším nápojům. Čajů existuje nepřeberné množství – zelený, černý, bílý, červený, bylinkové čaje, čaje z ovoce, květin, listů, kaktusů atd. Patříte také k milovníkům kávy, ale dobře víte, že s množstvím kávy se to nemá přehánět?

Pak neklesejte na mysli a vyzkoušejte zdravé náhražky kávy. I zde je nabídka poměrně široká. Nejenže si výtečně pochutnáte, ještě uděláte něco pro své zdraví.

Čekanková káva

Čekanka je nejen listová zelenina, ale i léčivá bylinka. Setkat jste se mohli také s názvem cikorka. Již od 17. století se z jejího kořene vyrábí káva – tedy spíš náhražka kávy. Na rozdíl od klasické kávy ta čekanková neobsahuje kofein, tudíž ji mohou jak děti, tak kojící maminky, protože navíc i stimuluje tvorbu mateřského mléka. Mimo to posiluje imunitní systém a snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Pampelišková káva

Tato kávová náhražka se rovněž vyrábí z kořene. Ovšem tato na rozdíl od té čekankové není vhodná pro děti, těhotné a kojící ženy, protože má detoxikační účinky. Což možná potěší ty, které drží detoxikaci, při které se pití kávy nedoporučuje. Nahradit ji můžete právě kávou z kořenů pampelišek. Příznivě ovlivňuje očistu žlučníku a jater – zbavuje tělo toxinů. Snižuje hladinu cukru v krvi a zlepšuje trávení. Má i odvodňovací schopnosti, působí protizánětlivě, podporuje funkci metabolismu a je to výtečný antioxidant.

Žaludová káva

Tato káva bude chutnat spíš milovníkům turecké kávy, je dost zemitá, ostrá, trpce hořká a dřevitá – zkrátka žaludová. Vyrobená je skutečně z žaludů. Žaludové kafe bylo odjakživa spojeno s užíváním střevních, jaterních a žaludečních potíží. Nicméně brání nadměrnému pocení a má skvělý vliv na pokožku, jelikož obsažené třísloviny působí na ní protizánětlivě a stahují ji. Pomoci může také v boji s akné. Zejména ji oceníte při onemocnění močového měchýře a potížích lymfatického systému. Pochutnat si na ní lze, i když vás nic netrápí – skvěle posiluje imunitu.

Osobně preferuji mít doma několik náhražek kávy a různě je mezi sebou střídat. Samozřejmě toto jsou pouze tři, ve skutečnosti je jich mnohem více. Vždy prokládejte pitným režimem – voda, ředěné ovocné šťávy, čaje.

Obrázek: pixabay.com