Je mléko zdravé anebo škodí? Podívali jsme se na nejnovější výzkumy a přinášíme rozhřešení…

Jedni mléko milují a nedají na něj dopustit a druzí jej do svého jídelníčku nezařazují, protože si myslí, že škodí zdraví. Zaměřili jsme se na nejnovější výzkumy, co na mléko a mléčné výrobky říkají.

Mnoho lidí si neumí ráno představit bez kávy a smetany v ní, přesto, že je jim jasné, že právě tato kombinace není zrovna ideální, a to nemáme na mysli jen fakt, že tento nápoj posouvá organismus kyselinotvorným směrem. Navíc mléčné výrobky, přinejmenším ty tučné, jsou spojovány se srdečními chorobami a dalšími zdravotními problémy. Důkazy založené na výzkumech o konzumaci mléka a mléčných výrobků však přicházejí s tím, že mléčné výrobky nemusí být tak velkým problémem. Kde je tedy pravda? Je mléko opravdu takové zlo anebo to může být i jinak?

Co říkají studie…

Studie zveřejněná v časopise Lancet zjistila, že osoby konzumující 3 dávky mléčných výrobků denně, měli nižší výskyt kardiovaskulárních onemocnění a předčasného úmrtí ve srovnání s těmi, kteří se mléčným výrobkům vyhýbají. Jiný výzkum konající se na Evropském sdružení kardiologických kongresů v Mnichově zjistil, že lidé, jež pravidelně jedli sýry a jogurty, měli nižší riziko úmrtí během prováděného výzkumu než ti, kteří mléčné výrobky nejedli.

Všeho moc škodí

Souvislost mezi rizikem srdečních chorob a konzumaci mléčných výrobků je zpochybňována, nicméně existuje také fakt, že ženy, které vypili velké množství mléka, měly dvojnásobně větší úmrtí oproti těm, které mléko pily jen občas. Velmi často se také přílišná konzumace mléka spojuje s rakovinou. V roce 2017 bylo zveřejněno celkem 29 studií v Evropském časopise o epidemiologii, kde nebyla nalezená žádná souvislost mezi konzumací mléčných výrobků a úmrtím na kardiovaskulární onemocnění.

Vypadá to, že problém není samotné mléko, jako spíš jeho množství a další faktory, které přispívají k onemocnění srdce – nedostatek pohybu, kouření, stres. Rovněž se ukázalo, že velký rozdíl hraje druh mléčného výrobku. Lidé, kteří pili mléko v kávě, kakao, samotné mléko měli mnohem vyšší úmrtnost než lidé, kteří pili fermentované mléko – tedy kyšku, kefír.

Autoři těchto „mléčných“ studií říkají, že mléčné výrobky by měly mimo jiné zahrnovat i informace o doporučovaném množství. Z jedné strany je nám doporučováno konzumovat mléčné výrobky pro zdraví zubů a kostí. Na straně druhé hrozí rakovinou a množstvím tuku.

Vysoké množství nasycených tuků

Mléko a mléčné výrobky mají bezesporu své plusy a mínusy. Jsou zdrojem bílkovin, vápníku, fosforu a draslíku. Nicméně mléčné výrobky jsou často s vysokým obsahem nasycených tuků. Určitě to neznamená, že máte přejít na odtučněné verze s nízkým obsahem tuku, i když v případě nadváhy či diety to smysl má.

Suma sumárum ani vědci se nedokážou shodnout a mají rozdílné názory i výsledky. Nakonec musí zvítězit pouze zdravý selský rozum. Fermentované výrobky jsou zdravé a rozhodně do zdravého jídelníčku patří. A mléko? Osobně si myslím, že je určeno pouze pro mláďata. Žádný dospělý savec mléko nepije. Když už chcete pít mléko, tak v rozumném množství.

Obrázek: pixabay.com