Jak vybrat ten nejlepší kuchyňský robot?

Kuchyňský robot je v každé kuchyni nedocenitelný pomocník. Je velmi univerzální a dokáže tak mnoha způsoby usnadnit přípravu pokrmů. Máme teď na myslí zejména multifunkční roboty.

Existují samozřejmě také přístroje, které jsou zaměřeny spíše na jednostrannou činnost, a tedy jsou více jednoúčelové. Vždy je to potom tedy o tom, co od právě pořizovaného kuchyňského robota očekáváte.

Volba vhodného typu kuchyňského robota

V úvodu jsme již řekli, že existují různé varianty kuchyňských robotů, v závislosti na tom, co od nich požadujeme. Kuchyňské roboty lze rozdělit do několika kategorií, které mohou být třeba následující: 

  • Víceúčelové roboty
  • Ruční šlehače
  • Tyčové mixéry
  • Mlýnky na maso
  • Domácí pekárny

K čemu jednotlivé typy slouží?

Obvykle v každé domácnosti najdeme nějaký ten velký víceúčelový robot. Je charakteristický právě tím, že je ze všech uvedených kategorií kuchyňských přístrojů typicky největší. Stejně tak má ale největší schopnosti, a proto jej oceníme při přípravě nejrůznějších jídel, vaření i pečení. Obvykle má funkci mixování, šlehání, hnětení nebo sekání. Můžete jej použít jako drtič ledu, dále třeba odšťavňovač, struhadlo nebo mlýnek.

Ruční šlehače a tyčové mixéry potom nezvládnou tak široké spektrum činností, ale zase se jedná o velmi kompaktní přístroje. Často jsou jednoúčelové nebo zvládají dvě až tři činnosti, ale obvykle ne při takovém výkonu a komfortu, jako velký stolní mixér, který si poradí s lecčím. 

Jako robota můžeme označit také mlýnek na maso. Robotem jsou také pekárny, které se v době covidové těší velké popularitě. Nepřipravíte v nich přitom pouze chleba, ale také další druhy pečiva (třeba mazanec) a různé těsto. Kromě toho slouží i na přípravu jogurtů apod.

Připravte si moderní smoothie

Kromě klasických robotů, ať už multifunkčních nebo jednodušších jednoúčelových, existují také speciální přístroje, které slouží pro přípravu populárního zdravého smoothie. Můžete je vidět pod označením smoothie maker a slouží k rozmixování ovoce nebo zeleniny pro nejrůznější zdravé nápoje.

Hlavní kritéria výběru multifunkčního robota

Pojďme se nyní podívat blíže na výběr velkého multifunkčního robota, kde je to asi nejsložitější. Takové kuchyňské roboty už také něco stojí, takže chceme být při jejich výběru mnohem více pečliví. Pokud vůbec netušíte, na co se zaměřit, tak si to můžeme shrnout do následujících bodů: 

  • Velikost a objem nádoby
  • Výkon
  • Způsob míchání surovin
  • Funkce a příslušenství
  • Cena

Naprosto zásadní je samozřejmě velikost, kdy na robota máme nějaké požadavky co do objemu zásoby, kolik surovin najednou zpravidla budeme zpracovávat. Také myslete ale na to, že s tím rostou vnější rozměry robota, kterého musíte mít kde umístit. Důležitý je pochopitelně také výkon, kdy multifunkční robot by typicky měl nabízet výkon od 1000 W výše.

Vybírat si můžete také různé způsoby míchání surovin, kdy se využívá horní nebo spodní pohon. Spodní pohon jste ale mohli vidět hlavně u starších robotů, nově se typicky využívá horní pohon. Ten používá tzv. planetární systém umožňující důkladnější promíchání surovin, nebo středový systém, který je zase jednodušší.

Ujasněte si také, jaké budete u robota požadovat funkce a jaké budete chtít využívat příslušenství. Ne každý robot totiž musí nabídnout vše, byť je z kategorie multifunkčních. Hodně napoví dodávané příslušenství, pozor na to, že některé může být potřeba dokoupit, což pak pochopitelně prodražuje celého robota. 

No a nakonec je zde pochopitelně cena. Kolik chcete za robota vlastně zaplatit? Jde to často ruku v ruce s funkcemi, výbavou, ale pochopitelně také značkou. Naštěstí není takový problém najít produkt s rozumným poměrem ceny a výkonu, kde příplatek za značku není tak dramatický.