Jak škodí energetické nápoje?

Dostat do sebe spoustu cukru v kombinaci s kofeinem je jeden z nejrychlejších způsobů, jak své tělo zásobit potřebnou energií, ovšem zamysleli jste se někdy nad otázkou, jak škodí energetické nápoje? Energy drinky se staly velice populárními a to především pro své silné stimulační účinky, kterých je dosaženo kombinací tří prvků: taurinu, kofeinu a cukru. Možná ani vy čas od času neodoláte vidině snadno získané energie, a proto tu a tam sáhnete po energetickém nápoji, aniž byste se zamysleli nad tím, jestli vašemu tělu nemůže spíše uškodit. Pojďme se dnes společně podívat, jak škodí energetické nápoje lidskému zdraví – kdo ví, možná budete (ne)mile překvapeni!

Jak škodí energetické nápoje? Budete se divit!

Logicky smýšlejícího člověka napadne, že vám energy drinky škodí už jen tím, že obsahují až nekřesťansky mnoho cukru. Pokud to s pitím těchto nápojů budete přehánět, zanesete své tělo nezdravými cukry a to se chtě nechtě musí někde projevit – například na vaší váze. Cukr ale není jediným strašákem, kvůli kterému byste se měli pití energetických nápojů vyhnout nebo jej alespoň hodně omezit. Kromě cukru totiž obsahují i spoustu kofeinu, jehož zvýšená konzumace rovněž nemá pro vaše tělo ty nejpozitivnější účinky.

Co obsahují energetické nápoje?

Základním obsahem energy drinků je kofein, aminokyselina známá jako taurin, cukr, vitaminy a extrakty z bylin. Nějaké drinky obsahují i guaranu. Možná se vám zdá, že složení není až tak škodlivé, jak se vám snažíme namluvit. Je pravda, že pokud si pochutnáte na jednom, možná dvou energetických nápojích za měsíc, pak to vašemu tělu nijak neublíží, ovšem pokud se na jejich pomoc v podobě rychlého nástupu energie budete spoléhat denně, s následky počítejte 100%!

Důležitá složka zvaná taurin

Někdo by mohl namítnout, že energetické nápoje obsahují pro člověka důležitý taurin, což je o důvod navíc, proč energy drinky konzumovat. Ačkoli je pravda, že tuto aminokyselinu ke svému životu potřebujeme, nepomůžeme si tím, že si tělo budeme zanášet cukry a kofeinem. Taurin je pro člověka důležitý kvůli krevnímu tlaku, rovněž je doporučován pro pacienty trpící migrénami, nespavostí nebo pro ty, kteří vynakládají zvýšenou fyzickou energii.

Energy drink a alkohol může zabíjet

Kapitolou, která mluví sama pro sebe, je kombinace energetického nápoje a alkoholu, což si oblíbila především mládež. Je dokázáno, že tímto způsobem se alkohol dostane rychleji do krve a tím pádem rychleji dosáhnete opileckého stavu. Má to ale i své stinné stránky, neboť právě tato kombinace se již v několika případech projevila jako smrtelná.

Obrázek: pixabay.com

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]