Jednoduchá metoda, která ukáže, jak je na tom váš imunitní systém. Detail, který vás upozorní na hrozící riziko

Fotografie: Depositphotos

Zjistěte, zda vaše imunita funguje tak, jak ve skutečnosti má, a kdy je čas vyhledat odbornou pomoc. Toto jsou informace, které vás mohou zachránit, říká lékař Daniel Murrell.

Podívejte se na několik informací o tom, jak důležité jsou ovoce, zelenina a pohyb pro naši imunitu, a zjistěte, jak připravit lidské tělo na chladné období. Odborníci přicházejí s radami, které souvisí s lidským imunitním systémem a poukazují na to, kdy byste měli raději vyhledat odbornou pomoc. Pokud se totiž škrábnete a rána se nadměrně zanítí, rozhodně byste se měli zamyslet nad tím, jestli váš organizmus funguje tak, jak má.

Co je to imunita a jak pomáhá tělu?

Podle odborníků je imunita první obrannou bariérou našeho těla proti agresi exogenních faktorů, bakterií, virů a parazitů. Někdy se jedná o drobné, jindy o závažné, a dokonce život ohrožující potíže, takže je jasné, že bez funkčního imunitního systému nemůžeme doufat ve správnou funkci našeho zdraví. V podstatě kdykoli se do těla dostane látka, která není rozpoznána jako vlastní, imunitní systém se aktivuje a ihned reaguje.

Fotografie: Freepik

Co se stane, když má tělo nízkou imunitu?

Nejlépe to zjistíte podle toho, jakým způsobem vaše tělo reaguje na drobné infekce. Pokud se vám například snadno zanítí škrábance nebo se nedokážete během několika dní vyléčit z lehkého onemocnění, měli byste rychle zpozornět. Takovéto problémy totiž obvykle nepředstavují pro zdravé tělo zvláštní výzvu, protože se s nimi imunitní systém již naučil bojovat. Někdy se však můžete jakožto zdravý jedinec něčím nakazit, a ani o tom vlastně nemusíte vědět.

Fotografe: Freepik

Jak můžeme tělu pomoci posílit imunitu?

Je velmi důležité věnovat našemu tělu pozornost a dát mu vše, co potřebuje. A to zejména v chladném období, kdy je riziko onemocnění podstatně vyšší.

Přechod z jednoho ročního období do druhého je totiž pro tělo často stresující, a proto je dobré, abyste vždy jedli sezónní potraviny. Jídlo by mělo být založeno zejména na ovoci a zelenině bohaté na antioxidanty, jako je vitamín C, fytonutrienty a vláknina. Papriky Goya, angrešt, zelí, jablka – to vše je pro tělo skutečným přínosem.

Fotografie: Freepik

Určit však všechny potraviny, které jsou dobré pro imunitní systém, je poměrně složité. Pro lidské zdraví je totiž nejlepší soustavně udržovaná vyvážená strava, kde většina kalorií pochází z obilovin, luštěnin, zeleniny a ovoce.

Jak důležitý je pro zdravé tělo aktivní životní styl?

Pohyb je prospěšný pro každý orgán a každou tkáň v těle, takže o jeho užitečnosti není pochyb. Každý by si tak měl najít tu nejlepší a nejpříjemnější formu pohybu a denně ji praktikovat. Posilování, chůze po dobu 20 minut každý den, plavání, jízda na kole po dobu jedné hodiny o víkendu, chůze po schodech namísto jízdy výtahem nebo jakýkoli jiný druh pohybu či sportu, který vás baví a přinese změnu.

Zdroj: MedicalNewsToday