Ikigai je klíčem k dlouhému a šťastnému životu

V dnešní době je na denním pořádku shon, stres, úzkost, strach, deprese. Tudíž není divu, že si musíme často opakovat větu, že štěstí je přítomno v každém okamžiku. K nejvíce melancholickým měsícům patří sice podzim a zima, nicméně opakování je matkou moudrosti, proto se i teď v létě zaměříme na trochu pozitivních rad a především na to, jak žít dlouho a šťastně.

Hlavně proto, že nejvíce nám čas tady na zemi ukrajují právě stres, deprese a neschopnost užívat si kouzelné okamžiky.

Co je to Ikigai?

Podle Japonců jde o stav, kdy člověk vykonává určitou věc/činnost, která ho baví, uspokojuje, vnitřně naplňuje a je přínosem pro svět. Ideálně, když za ní dostane ještě i zaplaceno. Ráno prostě vstanete s nadšením a máte radost z toho, že můžete dělat právě to, co vás baví. Podle Japonců, kteří se dožili vysokého věku má každá bytost své „ikigai“- důvod žít.

Právě to je klíčem ke šťastnému a dlouhému životu. V ikigai se skrývá poslání, nadšení, nadání, povolání, které má pro dobrý pocit klíčový význam. Je to důvod, že člověk ráno vstává s chutí a na svou práci se těší. Pro někoho to zní možná jako pohádka, ale pro mnohé lidi je to realita a neuvědomují si, že našli ikigai. Jak najít své ikigai?

Položte si otázky

  • Co máte ze srdce rádi?
  • Čím dobrým byste světu mohli přispět?
  • V čem jste opravdu dobří?
  • Co mohu udělat pro lidi v mé blízkosti?
  • Je možné dostat za svou vášeň zaplaceno?
  • Co mě teď živí, ale co chci, aby mě živilo?

Pomocí odpovědí se k ikigai přiblížíte, i když vás čeká ještě kus cesty. Je potřeba udržet se stále aktivní, brát to s klidem (spěch neprospívá zdraví), obklopit se stejně smýšlejícími lidmi, najít nové přátelé, s nimiž můžete sdílet své sny a první úspěchy, udržovat se v kondici (i voda je stále v pohybu), být pozitivní, usměvavý/usměvavá, žít v kontaktu s přírodou a projevit vděčnost.

Žít přítomným okamžikem a každý den budete blíž a blíž šťastnému životu, užívat si maličkosti a zachováte si celý život mládí. Existuje totiž věk chronologický, metabolický a biologický. Vaše tělo chátrat bude, ale mysl chátrat nemusí. Navíc ani opotřebování těla nemusí jít tak rychle – dá se zpomalit.

Na závěr

De facto jde o zdravou stravu, pohyb, pozitivní myšlení a najít cestu dělat to, co vás baví a ještě se tím uživit. Ikigai = smysl života. Slovo ikigai je spojením dvou slov ikiru a kai, což znamená mít hodnotu, přínos, využití, výsledek, účinek.

Obrázek: omnada.com, pixabay.com