Dodržování pravidel pro používání kuchyňských prkének by mělo být samozřejmostí

Jestliže máte u přípravy jídel pocit, že je vaše kuchyňské prkénko na krájení surovin opotřebované, pak je pravděpodobně čas pořídit si nové. Výběr kuchyňských prkének je dnes nepřeberný. Někdo dává přednost dřevěným, jiný skleněným a další plastovým. Každý materiál má své plusy a mínusy a vyžaduje rozdílnou péči.

Krájecí prkénka mají v kuchyních nezastupitelnou funkci. Chrání pracovní desku, ale i ostří nožů. Pojďme se dnes společně podívat na tuto kuchyňskou pomůcku víc z blízka.

Dřevěná prkénka

Dřevěná prkénka není vhodné umývat v myčce nádobí, jinak mají nespočet výhod. Ze všech různých materiálů je to právě dřevo, které je nejvíce šetrné k ostří nožů. Jelikož je dřevo přírodní materiál, sluší domácnostem nejvíce. Mnohdy to není jen prkénko určené ke krájení, ale i úžasná dekorace. Dřevěná prkénka však mají tu nevýhodu, že jako přírodní materiál sají tekutiny a zápachy. Když už tedy dřevěné prkénko, tak hned několik: na ovoce a zeleninu, zvlášť na ryby, maso, sýry. Také není vhodné na sekání masa, mohlo by se snadno poškodit.

Silikonová a plastová prkénka

Možná si myslíte, že z pohledu hygieny jsou tyto materiály lepší, protože je lze umývat v myčce nádobí. Kuchyni nikdy nebudete mít 100% čistou a bez bakterií, přesto je pravidelná desinfekce a udržování kuchyňských pomocníků v naprosté čistotě základ. Ovšem ani myčka vám nezaručí, že krájecí prkénko bude dokonalé umyté. Podle mnohých amerických studií obsahují plastová prkénka mnohem více bakterií, než dřevěná. Je to tím, že na těchto deskách zůstávají vrypy po nožích.

Skleněná a porcelánová prkénka

Tyto krájecí desky vypadají moc hezky, mohou být různých barev nebo s obrázky. Dobře se udržují v čistotě, ale dost tupí nože. Navíc s nimi musíte zacházet opatrně, jinak hrozí rozbití. Setkat se můžete také s prkénkem, které je vyrobené z tvrzeného skla, tudíž odolné vůči tepelnému šoku. Tato prkénka lze používat ke krájení a rovnou i k servírování, třeba sýrů.

Jak pečovat o kuchyňská prkénka

Péče o kuchyňská prkénka je nutností a liší se dle materiálu. Dřevěné prkénko umývejte zásadně ručně a dlouho jej nenamáčejte. K desinfekci i eliminaci pachů použijte ocet. Skvělá je k desinfekci i kuchyňská sůl. Čas od času ošetřete prkénko kuchyňským olejem, díky tomu získá ochrannou bariéru a nebude vysychat.

Plastová a další prkénka lze umývat v myčce nádobí, většinou tuto informaci uvádí i výrobce. Tak či onak i v tomto případě je vhodné čas od času umýt prkénko octem.

Fotografie: etsy