Co se stane s tělem těsně po smrti? Některé tělesné pochody, které probíhají, by vás v životě nenapadly

Fotografie: Depositphotos

Smrt je jednoznačně přirozená, ale většina z nás se jí obává a bere ji jako něco špatného. Zjistěte, čím prochází tělo po smrti, doporučuje lékař Isaac O. Opole.

Mnozí se smrti bojí a jediným základem tohoto strachu je pouhé přemýšlení o samotném procesu umírání a zkoumání, zda se bude jednat o dlouhou a bolestivou smrt či naopak. Velkou ironií je fakt, že se celý život snažíme nějak vypadat, starat se o své tělo a dělat vše, co je v našich silách, ale jen málo lidí si uvědomí nebo chce pomyslet na to, co se skutečně stane po smrti. Zde je časové schéma toho, co se doopravdy stane.

Když nastane smrt

Když se řekne smrt, každý z nás si představí stav, kdy se zastaví srdce a přestaneme dýchat. Musíme si uvědomit, že smrt nenastane lusknutím prstu a není okamžitá. Je prokázáno, že mozek funguje ještě dalších deset minut po smrti. Proto lékaři konstatují definitivní smrt až po určité době. Nejdříve však zjišťují tep, absenci dýchání, reflexy a reakci zornic na světlo. 

Fotografie: Freepik

První hodina po smrti člověka

Jakmile nastane smrt a lékař neuvidí žádné známky života uvedené výše, počká se přibližně jednu hodinu, a následně, pokud tomu tak je, se veškeré svaly na těle uvolní, což je stav, kterému se říká primární ochablost.

Oční víčka ztrácejí svou pevnost, zornice se rozšíří, ústa se mohou otevřít a končetiny jsou natolik uvolněné, že s nimi lze bez potíží pohybovat.

Fotografie: Unsplash

Během několika minut, kdy se zastaví srdce, zbledne pokožka na celém tělo. Krev již není srdcem poháněná po těle, proto dochází k takovému jevu. Současně se teplota těla začne ochlazovat. Tudíž místo původních 36,5 stupňů, bude mít tělo takovou teplotu, jako je v jeho okolí. Říká se, že teplota těla po smrti klesá o jeden a půl stupně za jednu hodinu. 

Po dvou až šesti hodinách po smrti

Jelikož už víme, že srdce nepohání krev po těle, gravitace ji začne táhnout k zemi. Tento proces se nazývá livor mortis (modřina smrti). Pokud se s tělem několik hodin nehýbe, začnou na určitých místech u země vznikat červenofialové skvrny od nahromaděné krve. Přibližně po třech hodinách začne tělo naopak tuhnout, což se nazývá rigor mortis. Tato posmrtná ztuhlost zasáhne první svaly, oční víčka a čelist. Poté se ztuhlost šíří dále do obličeje a dolů přes hrudník, břicho paže a nakonec prsty na rukou a nohou.  

Fotografie: Freepik

7, 12 a další hodiny po smrti

Úplná svalová ztuhlost nastává přibližně za dvanáct hodin. Tehdy se se zesnulým špatně manipuluje. Lokty a kolena jsou lehce pokrčená a prsty na rukou bývají mírně zakřivené. Ovšem další hodiny pokračují v těle následné chemické změny, které způsobí naopak svalové uvolnění kvůli rozpadu vnitřní tkáně. Tomuto stavu se říká sekundární ochablost a probíhá po dobu několika dnů. Ovšem záleží na tom, kde je tělo uloženo, v jakých podmínkách.

Zdroj: VeryWellHealth

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]