Virus alaskapox má na svědomí první úmrtí. Projevuje se puchýři a bolestmi kloubů

Fotografie: Depositphotos

Puchýřky, bolest celého těla a celková slabost, takové příznaky způsobuje nový virus vyskytující se na Aljašce, který má na svědomí první úmrtí člověka.

Alaskapox, nový virus infikující zvířata i lidi, se objevil na Aljašce a má na svědomí první úmrtí. O tomto viru začala média informovat teprve nedávno, ale slovo „nový“ není zcela přesné. Aljašští zdravotníci o něm ví už dlouhých 9 let. Ovšem nedávný případ, který bohužel skončil smrtí, přinesl další pozornost k viru příznačně pojmenovaném alaskapox, tedy aljašské neštovice. Ačkoliv je nepravděpodobné, že by se virus přenášel mezi lidmi, je stále na místě být na pozoru, říká doktor Shawn Radcliffe.

Co představuje virus alaskapox

Alaskapox patří do rodiny virů zvaných ortopoxviry, které jsou schopné infikovat zvířata i lidi. Mezi příznaky patří viditelné, ale ne příliš četné léze – někdy i jen jedna jediná – vyskytující se kdekoli na pokožce. Do této rodiny virů patří i ty zodpovědné za další druhy neštovic – pravé neštovice, velbloudí, kravské, koňské nebo opičí neštovice, jak uvádí server AlaskaPublic.

Příznaky při aljašských neštovicích

Za posledních 9 let, kdy je virus na Aljašce znám, jím onemocnělo pouze 7 lidí. Vyvinuly se u nich příznaky v podobě jednoho nebo více puchýřků, bolest kloubů nebo svalů a zduřelé lymfatické uzliny, uvádí Healthline. Většina pacientů prožívala mírný průběh, bez nutnosti léčby či hospitalizace nemoc po pár týdnech sama odezněla.

výzkumníci
Fotografie: Freepik

Ovšem jedinci s oslabeným imunitním systémem patří do rizikové skupiny a může u nich hrozit vážnější průběh onemocnění. To byl i případ muže, který po infekci tímto virem zemřel, dlouhodobě se již léčil s rakovinou, jeho imunitní systém byl tedy zvláště slabý, jak uvedl web CNN.

Vědci varují před novým typem viroidu, který má na střeva nevyhnutelný dopad

Kočky jako podezřelí přenašeči

Zatím neexistuje žádný důkaz, že by byl virus aljašských neštovic přenášen z člověka na člověka, vyskytuje se především u malých savců, jako jsou veverky, hraboši, rejsci, přenašečem se pak mohou stát i kočky domácí. Výše zmíněné neštovice jsou zoonotické viry, což znamená, že cirkulují převážně ve zvířecích populacích a někdy se přenesou na člověka, jak informuje web Fakt.

O virech jsme již hojně psali během koronavirové pandemie, ovšem covid-19 není tím nejhorším, který může člověka napadnout. O neštovicích a dalších virech, které jsou pro člověka nebezpečné, se můžete dočíst na ZdravémStravování.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]