Co můžete a nemůžete dělat, když máte na sobě kontaktní čočky a proč zvolit právě je?

Klíčovou otázkou a zásadním rozhodnutím, ke kterému dříve či později dospěje téměř každý kdo má zrakovou vadu, je, zda zvolit dioptrické brýle nebo kontaktní čočky . Co je tedy lepší, brýle nebo čočky? Po ruce mějte vždy obě varianty. Pokud ale máte rádi svůj klid a pohodlí, pak jistě sáhnete po kontaktních čočkách. Co vše můžete a nemůžete podnikat při jejich nošení?

Kontaktní čočky jsou vhodné téměř pro každého

U kontaktních čoček neexistuje věkový limit. Mohou je nosit mladší i starší ročníky, ale dokonce i děti, které jsou pod pravidelným lékařským dohledem, vzhledem k neustálému vývoji dětského oka. Pacienti, kteří trpí chronickým zánětem očí, narušenou tvorbou slz nebo pacienti, kteří mají zelený zákal, kontaktní čočky nosit nemohou.

Výhody kontaktních čoček

Důvodů proč nosit kontaktní čočky je hned několik. Kontaktní čočky jsou velmi praktické a pokud se o ně pacienti správně starají i zdraví prospěšné.

  • Kvalitní vidění – protože kontaktní čočky pokrývají celou plochu oka, je mnohem kvalitnější periferní vidění. Oproti brýlím je to tedy mnohem širší záběr, u brýlí vidíte pouze na té ploše, kam se díváte.
  • Zdraví – moderní technologie, které využívá mnoho výrobců kontaktních čoček, pomáhají udržovat naše oči v pohodlí, dostatečně hydratované a s přísunem kyslíku. Minimalizuje se tak pocit suchých očí.

V případě, že se rozhodnete pro kontaktní čočky, je nutné se o ně správně starat, aby pro vás byly „dobrým sluhou“. V případě, že si nejste jisti, že se budete o čočky řádně starat, pak je i pro vás možnost. Jsou jí jednodenní kontaktní čočky, které večer vyjmete z očí a vyhodíte, druhý den nasadíte nový čerství pár.

  • Pohodlí – každý pohodlí vnímáme jinak. Někomu se může zdát, že kontaktní čočky nedovedou nasadit. Věřte, že s cvikem se stává mistr. Každý se z počátku bojí, ale vyměňovat si čočky zvládnete za par dní bez větších potíží.
  • Jasné vidění i v nepříznivém počasí – v nepříznivém počasí dochází k výkyvům teplot, především v zimním období, kdy přecházíte z vyhřátého domova do chladného venku. Brýle se jednoduše zamlží, ale kontaktní čočky ne. Stejně tak i srážky, jako je déšť nebo sníh, jsou pro brýle komplikací. Při nošení kontaktních čoček se vám to nestane. Proto si můžete s čočkami užít celý den se stejnou kvalitou vidění.
  • Kontaktní čočky a ženy – při nošení kontaktních čoček můžete dělat stejné činnosti jako v případě, že žádné čočky nebo dioptrické brýle nenosíte. Ženy, které nosí kontaktní čočky, se chtějí také líbit a používat make-up. V takovém případě je nutné si nasadit kontaktní čočky a až poté aplikovat make-up. Vždy je nutné mít čisté umyté ruce.
  • Pohodlné sportování – kontaktní čočky jsou skvělou volbou pro aktivní lidi. V případě, že jste vášnivými sportovci, pak se na své čočky můžete při mnoha sportovních aktivitách spolehnout. V zimě vám nebudou překážet dioptrické brýle pod těmi lyžařskými. Ať už trpíte krátkozrakostí nebo astigmatismem, pak správně zvolené kontaktní čočky jednoduše pod lyžařské brýle skryjete. Pohodlně tak můžete volit jakýkoli zimní sport. Individuální i kolektivní jsou pro nositele dioptrických brýlí vždy jistým rizikem. Proto je také u těchto aktivit skvělou volbou nošení kontaktních čoček. Při běhu není opravdu nic příjemného, když vám po nose poskakují obroučky brýlí. U kolektivních sportovních aktivit může dojít nejen k poškození brýlí, ale také vašeho zdraví. Jedním ze sportu, při kterých je nutné dbát na zvýšenou hygienu, je plavání. Ať už plavete v bazénu, moři, řece nebo jezeře, může pro vaše oči představovat riziko infekce. Nikdy by nemělo dojít k přímému kontaktu čoček s vodou. Vždy proto používejte ochranné vodotěsné plavecké nebo potápěčské brýle. Právě u sportovních aktivit doporučujeme používat jednodenní kontaktní čočky, které jsou praktické z hlediska péče, ale také při jejich poškození nebo znečištění je jednoduše vyjmete a vyměníte za nový pár.

Užívejte si života naplno

Nenechte se omezovat svou zrakovou vadou nebo dioptrickými brýlemi. Kontaktní čočky vám zjednoduší běžný život, na který jste zvyklí. Pokud si nejste jisti, jaké kontaktní čočky jsou právě pro vás vhodné, pak rozhodně navštivte očního lékaře. Ten vám doporučí ideální variantu kontaktních čoček právě pro vás.


Řekněte ostatním, co si myslíte