Co je to kratom? Jaký je rozdíl mezi červeným, zeleným a bílým?

Kratom je tropický strom rostoucí v Thajsku, Malajsii, Myanmaru a dalších oblastech v jihovýchodní Asii, jehož listy obsahují psychoaktivní opioidní sloučeniny. Kratom se prodává ve formě sypkého prášku a známý je především tím, že zlepšuje náladu, ulevuje od bolesti a působí jako afrodisiakum. V následujících řádcích vám o něm prozradíme více informací.

Strom dosahuje výšky až 50 metrů. Kratom používají domorodci v Thajsku desítky let, zároveň si ho oblíbili i dělníci a zemědělci jako povzbuzující prostředek při velké fyzické námaze. Kratom totiž dodává energii a ulevuje od svalového napětí.

Účinky

Kratom při nízkých dávkách vyvolává účinky podobné stimulantům. Stimulanty povzbuzují centrální nervový systém a zvyšují energii. Při vyšších dávkách však může mít podobné účinky jako opioidní látky.

Většinou se kratom užívá při bolestech, depresích, problémech se spánkem, ba dokonce i při odvykání od opioidů.

Bolest

Úleva od bolesti je jeden z nejčastějších důvodů, proč se kratom užívá. Předpokládá se totiž, že mitragynin, což je jedna z hlavních účinných složek, zmírňuje bolest. Přestože se nejedná o opioidní drogu, mitragynin působí na stejné receptory v mozku jako opioidy.

Deprese

Kratom dobře působí na deprese, protože zlepšuje náladu. Mitragynin totiž v mozku uvolňuje serotonin, podobně jako je tomu u antidepresiv.

Spánek

Deprese a spánek spolu výrazně souvisí. V okamžiku, kdy deprese a stres ustoupí, zlepší se tím i spánek jako takový.

3 nejoblíbenější druhy kratomu

Kmeny kratomu se dodávají ve třech různých barvách, a to v červené, bílé a zelené. Každá barva je specifická jinými účinky.

Bílý kratom

Bílý kratom se získává z listů v ranějším stádiu zralosti. Listy se suší za specifických podmínek a nejsou vystavovány žádnému světlu, a tím pádem listy netmavnou a zachovávají si specifický obsah alkaloidů. Bílý kratom podporuje duševní i fyzickou energii a je známý pro své stimulační vlastnosti. Posiluje duševní energii i vědomí.

Zelený kratom

Pokud byste hledali nejznámější variantu, jedná se o zelený kratom, který představuje jakousi rovnováhu mezi bílým a červeným druhem. Zelený kratom je výborný stimulant a zlepšuje náladu i uvolňuje úzkost, taktéž dobře tlumí bolest. Navozuje jakousi euforii.

Červený kratom

Červený kratom je silný, protože obsahuje velké množství alkaloidů. Spojovaný je zejména se spánkem, relaxací a uvolněním. Vzhledem k tomu, že je poměrně silný, nedoporučuje se tedy začátečníkům. I červený kratom se ještě rozděluje na několik druhů, a to podle toho, kde se pěstuje. Některé jsou pak silnější, jiné slabší a univerzálnější.

Jestliže hledáte internetový obchod, odkud byste si mohli objednat kratom, podívejte se na e-shop CBDcko.cz.