Časté močení u mužů představuje vážný problém, za kterým se může skrývat celá řada nemocí. Odhalte je včas

Fotografie: Freepik

Nejčastější problémy s močením u pánů a jaké jsou jejich možné příčiny. Zjistěte, které příznaky byste měli naléhavě řešit s lékařem.

S přibývajícím věkem mužského pohlaví se problémy s močením objevují stále častěji. Každý třetí muž nad padesát let jimi trpí. Nad 85 let už se objevují téměř u každého. Způsobuje je nejčastěji onemocnění prostaty či močových cest. Ovlivňuje to pak život muže související s vylučováním moči. Nebývají to ale jediné možné příčiny. Mezi další mohou patřit nezhoubné nádory, které mohou být lokální nebo plošné. Problémy s močením jsou velmi nepříjemné a život obtěžující, říká lékařka Alana Biggersová.

Nejčastější problémy s močením

Každý jedinec má soubor různých kombinací jednotlivých příznaků, takže se návštěvě lékaře nevyhne, protože vyžadují důslednou odbornou léčbu. Na veřejných toaletách se stává, že se muž má problém vymočit a dochází ke zpožděnému nástupu močení. Doma však problém nemívají, takže se jedná s jistotou o pouze psychický problém. Další věcí, se kterou už se mohl někdo z řad mužů setkal, je přerušované močení. To probíhá tak, že se proud moči zastaví a pak se znovu moč spustí.

Fotografie: Freepik

Pak zde máme kapající moč po konci močení. K tomu dochází kvůli retenci moči v močové trubici. Po močení se také pánové mohou střetnout s pocitem neúplného vyprázdnění močového měchýře či potřebou močit častěji. Pokud už se stává, že muž v noci dvakrát nebo vícekrát za noc kvůli močení vstává, či dochází k nedobrovolnému úniku moči, neměl by s návštěvou urologa otálet. Rovněž by se měli vydat k lékaři, pokud močení doprovází pálení, bolest či krev v moči.

Možné příčiny problémů s močením

Důvodů může být mnoho, ale najdeme mezi nimi infekce močových cest či prostatitidu. Také se může jednat o důsledek nějaké pohlavně přenosné choroby jako například chlamidie, kapavka či herpes. I problémy s ledvinami dokáží s močením pořádně zatočit, když se jedná třeba o močové kameny. Naléhavá a nepřekonatelná chuť k močení může poukazovat na hyperaktivní močový měchýř, který způsobuje nekontrolovatelné a náhlé stahy močového měchýře. 

Odhadem má hyperaktivní močový měchýř kolem 11 až 30 procent mužů, což je častější problém, než onemocnění prostaty. Problémy s močením ale mohou způsobit i chronická onemocnění, jako je obezita, diabetes mellitus, hypertenze, obstrukční spánková apnoe, Parkinsonova choroba či Alzheimerova choroba. Dále pak některé léky nutkání na močení přímo podporují. Řadí se mezi ně diuretika, antidepresiva, sedativa či léčby jako chemoterapie

I způsob života má souvislost s tím, zda mají muži problémy s močením. Kouření či nadměrná konzumace kofeinu či alkoholu také způsobuje častější nucení či vyložěně problémy s močením. Nízká fyzická aktivita podporuje riziko vzniku inkontinence nykturie a nucení na časté návštěvy toalety. V závislosti na příčině pak bývá zvolena vhodná cesta léčebného postupu, od aktivního sledování a nasazení diety až po invazivní léčbu.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]