Brambory se hodí i do dietního jídelníčku. Stačí vyvážené jídlo a nemusíte se jich bát

Brambory patří k té nejobyčejnější zelenině vůbec. Jíme je často každý druhý den a nepřipadají nám už v ničem zajímavé. Prostě je to příloha, která má doplnit to hlavní – maso nebo něco jiného. Význam brambor v naší stravě by se ale neměl podceňovat. Jsou plné různých látek, které jinde budeme hledat jen obtížně. Pojďme se na brambory dnes podívat trochu blíže.

Živiny na talíři

Na brambory se často snáší velká kritika, že přispívají k obezitě, jelikož jsou plné škrobu a sacharidů. Někteří lidé se jim tedy raději úplně vyhýbají, ale to je velká škoda. Pokud se na brambory podíváme pořádně, zjistíme, že obsahují mnoho důležitých vitamínů a minerálů. Zmiňme alespoň draslík, vlákninu, vitamín C, vitamín B6 nebo také železo a vápník. Tyto látky jsou nezbytné pro zdravé fungování našeho organismu.

Draslík podporuje nervový systém a funkci svalů a snižuje dopad působení sodíku na krevní tlak. Vitamín B6 je kriticky důležitý pro rozvoj mozku a zajišťuje správné fungování nervového a imunitního sytému. Železo je nezbytnou součástí zdravé krve a vápník zase pomáhá zpevňovat a chránit kosti i klouby. Díky vláknině se déle budete cítit sytí, což vám pomůže při udržování zdravé hmotnosti. V neposlední řadě oceníte i účinky vitamínu C, který podporuje imunitní systém a udržuje vaši pleť zdravou a mladistvou.

Jsou batáty lepší?

Často se v poslední době mluví o batátech nebo sladkých bramborech, které jsou nadřazovány nad brambory obyčejné. Je sice pravdou, že sladké brambory mají o malinko více živin a zároveň jsou trochu méně kalorické, ale tento rozdíl je tak minimální, že není důvod sladké brambory preferovat. Ideální je dopřát si oboje, aby vaše strava byla skutečně pestrá.

Na hranolky zapomeňte

Proč jsou tedy brambory tak neoblíbené a mnoho lidí na ně svádí problémy s váhou? Pojďme se podívat pravdě do očí – jakým způsobem nejčastěji konzumujete brambory vy? Možná si dopřáváte hranolky, pečené nebo smažené brambory, krokety nebo tučné pyré se smetanou? Pak se ale nemůžete divit, že z brambor přibíráte. Na vině ale není tato zelenina, nicméně váš špatný způsob úpravy brambor. Je logické, že pokud budete brambory připravovat na tuku, budou kalorické. Dopřejte si je tedy nejraději vařené, a pak se jich bát vůbec nemusíte. Vaši postavu neohrozí.

Brambory stále mohou patřit k vašim oblíbený přílohám k masu nebo zeleninovým pokrmům. Pokud nechcete, aby se vysoký obsah sacharidů a škrobu podepsal na vaší postavě, snažte se jíst brambory v menších porcích a zbytek standardní přílohy nahraďte čerstvou nebo dušenou zeleninou. Zdravý člověk s vyváženým jídelníčkem se ale brambor bát nemusí. Naopak – může díky nim doplnit zásoby vlákniny, draslíku, železa, hořčíku nebo vápníku a dalších důležitých živin.