Když se vám jazyk snaží říct, co je s vaším tělem v nepořádku, poslechněte ho

Fotografie: Depositphotos

Lidské tělo dává najevo signály, že v něm něco nepracuje správně. Všímavý člověk je nenechá bez odezvy a raději vyhledá svého praktického lékaře.

Jazyk k nám může promlouvat svým vzhledem. Stačí pozorovat jeho barvu, případně povlak nebo výskyt pupínků, abyste věděli, že vašemu organismu něco chybí. Mohou to být vitamíny i některé prvky a minerály, nebo projev závažnější nemoci. Je dobré být všímavý, radí lékařka Christine Frank.

Jazyk červený jako jahoda

Je-li váš jazyk zbarven jako zralá jahoda, můžete trpět nedostatkem železa nebo vitamínu B12. Později se jazyk stává hladším, protože chuťové pohárky se zplošťují. Může se objevit i bolest po konzumaci horkých nebo kořeněných nápojů. Nedostatek vitamínů a prvků je možné konzultovat s lékařem.

Hnědé nebo černé usazeniny na jazyku

I když na první pohled vypadají hnědé nebo černé usazeniny poněkud odpudivě, obvykle se nejedná o nic závažného. Je možné, že pijete často kávu nebo černý čaj. Pokud tomu tak je, pak k čištění zubů přidejte i očistu jazyka zubním kartáčkem a vhodnou zubní pastou.

Spousta bílých usazenin

Bílý povlak na jazyku může ukazovat na plísňovou nebo kvasinkovou infekci. K té dochází po konzumaci antibiotik, při cukrovce, vysokém krevním tlaku nebo špatném fungování obranyschopnosti těla. Na místě je návštěva lékaře.

Zbrázděný jazyk

I jazyk stárne a začnou se na něm vyskytovat záhyby. Pozor je třeba si dávat na to, aby v záhybech nevznikala infekce. Určitě stojí za to jazyk čistit. Také při špatně usazených zubních implantátech vzniká zbrázdění jazyka. Není třeba se tedy toho obávat, jen dbát na větší hygienu.

Červené tečky a puchýře

Občas se mohou na jazyku vyskytnout červené tečky a puchýře. Jestliže dlouho zůstávají na místě a nemizí, je vhodné se poradit s lékařem. Může se totiž jednat o projev závažného onemocnění – rakoviny jazyka. Totéž platí u ojedinělých bílých teček.

Fotografie: Freepik

Afty na jazyku

Na jazyku se často vytvářejí nepříjemné a bolestivé afty. Na vině bývá snížená imunita. Většinou samy do 14 dní odezní. Zde se doporučuje více odpočívat, jíst potraviny bohaté na vitamíny a minerály, které jsou zejména v ovoci a zelenině.

Zdroj: Healthline