7 tipů, jak zdravě zhubnout a váhu si udržet

Toužíte po štíhlé postavě a chcete konečně zhubnout? Základem je dodržování následujících 7 tipů, které společně tvoří jakýsi základ pro úspěch při shazování přebytečných kilogramů. Zároveň jde o doporučení, jak si svou novou váhu udržet a nevrátit se zpátky na začátek ještě s nějakými kily navíc.

Zdravá strava je základ

Možná o tomto bodu nechcete vůbec slyšet, protože si neumíte představit svůj jídelníček bez chutných, ale nezdravých smažených, sladkých a tučných potravin. Špatnou zprávou ale je, že pro úspěšné hubnutí je strava až 80 % celého úspěchu. Pod zdravým stravováním si ale nemusíte nutně představovat pouze zeleninu či planá jídla bez chuti. Na internetu najdete celou řadu receptů na recepty, které jsou nejenom zdravé, ale i chutné. Jednou za čas si navíc můžete dát své oblíbené a nezdravé jídlo, protože klíč spočívá v množství a pravidelných zdravých návycích. Jedním špatným jídlem nepokazíte snahu za několik týdnů.

Zdravá strava představuje základní pilíř důkladné očisty těla, což pomáhá nejenom s hubnutím, ale také slouží jako prevence celé řady onemocnění. Více informací o stravování pro očistu těla najdete v tomto článku.

Optimální příjem živin a kalorií

Aby hubnutí bylo úspěšné, nemělo by být příliš skokové. To znamená, že je potřeba snížit příjem energie, ale zároveň nevytvářet zbytečně velký deficit. Optimální příjem kalorií závisí na věku, pohlaví, aktuální váze a fyzické aktivitě.

Kromě kalorií však záleží i na jednotlivých živinách. Konkrétně jde o sacharidy, tuky a bílkoviny. Ideální je příjem bílkovin v hodnotách kolem 1 gramu na kilogram tělesné váhy a při snaze o hubnutí je možné zvýšit až na 2 gramy. Zbývající část se doplní sacharidy a tuky, kdy obě živiny by měly být v souladu a žádnou není dobré příliš vynechávat.

Detoxikace a doplňky stravy

S hubnutím může pomoci i detoxikace, kdy je cílem pomoci tělu s trávením přijaté potravy. Dočasný snížený příjem energie a výběr jednoduše stravitelných potravin má i celou řadu zdravotních benefitů. Jen je potřeba vědět, jak na to a zbytečně své tělo netrápit hladovkami. Na druhou stranu cílený a dobře naplánovaný občasný půst může pomoci s inzulinovou intolerancí či se srovnáním hladiny cukru v krvi.

Detoxikační kůra může být doplněna nejrůznějšími doplňky stravy, jejichž úkolem je podpořit přirozené očistné procesy v těle a případně tím urychlit a zjednodušit celé hubnutí. Navíc slouží pro doplnění důležitých vitamínů a minerálů, kterých může být v běžné stravě nedostatek. Přečtěte si více o detoxikaci, ať víte, jak správně na to.

Změňte své myšlení

Cesta za štíhlým a zdravým tělem není pouze otázkou toho, co pravidelně děláte. Hodně záleží i na vašem myšlení. Když si nový životní styl zamilujete a stane se vaší součástí, nebudete muset každý den pátrat po pořádné dávce motivace, která vás dožene do posilovny a donutí připravit dietní jídlo. Z nespokojenosti s aktuálním stavem se totiž může vyvinout celá řada překážek.

Na druhou stranu si však dejte pozor, ať nad hubnutím nepřemýšlíte příliš. V takovém případě se totiž může stát, že se na vše příliš upnete a stanete se vězni ve vlastní představě o dokonalém režimu, s jehož pomocí se dostanete k vysněné postavě. Motivace je totiž pouze dočasným řešením, ale návyky a konzistence dělají hlavní rozdíl.

Pravidelný pohyb výrazně pomůže

Je jasné, že pro hubnutí je potřeba zařídit větší výdej energie v porovnání s příjmem. Toho je možné dosáhnout aktivním sportováním. V ideálním případě vyrazte dvakrát až třikrát za týden do posilovny, na skupinovou lekci či jinou formu cvičení. Pomůžete tím zpevnit postavu díky posílení svalů.

Kromě občasného cvičení však obrovský rozdíl dělá aktivní pohyb během každého dne. Nemusíte nutně podávat žádné sportovní výkony, protože bude stačit, když budete chodit pěšky, místo výtahu zvolíte schody, nebo začnete do práce jezdit na kole. Zvýšením běžné fyzické aktivity totiž můžete ve výsledku spotřebovat ještě více kalorií v porovnání s občasnou návštěvou posilovny spojenou zároveň s pouhým sezením v kanceláři, kam dojedete autem.

Dostatečný a kvalitní spánek

Pro hubnutí je důležité nejenom cvičení, ale i kvalitní odpočinek pro správnou regeneraci. Nedostatečným spánkem si vůbec nepomáháte, ale naopak svou snahu maříte. V rámci zdravých návyků se snažte zapracovat na spánkové rutině. Choďte spát a vstávejte ideálně ve stejný čas. Zároveň minimálně dvě hodiny před spaním odložte mobilní telefony a nekoukejte do obrazovky počítače. Kvalitní spánek je ovlivněn také ložnicí, pořádnými lůžkovinami, zatemněnými okny a minimálním hlukem. Uvidíte, že když se dobře vyspíte, může to pomoci s vašimi záchvaty žravosti a budete mít více energie i pro případné cvičení a aktivní pohyb během dne, což zase znamená další spálené kalorie.

Přijměte svůj nový životní styl a vyhněte se drastickým dietám

Honba za štíhlou postavou by se v žádném případě neměla proměnit v nezdravé huntování těla přísnými dietami, kde chybí důležité živiny. Žádný drastický program není řešením, protože má jednu velkou vadu. Nevydrží dlouho. Možná zhubnete, ale po návratu ke starému režimu zase vše naberete zpátky a možná se přidají navíc i další kilogramy v rámci jojo efektu.

Svůj nový životní styl musíte přijmout a najít si vlastní rovnováhu, díky které bude vaše tělo správně fungovat, ale nebudete přibírat tuk. Tato cesta může zabrat klidně i několik měsíců, ale uvidíte, že výsledek rozhodně stojí za to.


Řekněte ostatním, co si myslíte