5 alternativ, které můžete používat místo jednorázových plastových výrobků

obrázek:pixabay.com

Jak všichni jistě víte, naše planeta je zamořena plastem, krásná místa jako Indonésie apod. už nemají krásné bílé pláže, ale pláže s vyplaveným plastovým odpadem. Zvířata v moři/oceánu umírají díky plastovým nástrahám. Dokonce i půda je již kontaminovaná plastem, v této půdě pěstujeme „BIO“ potraviny…

Snažte se co nejvíc eliminovat ve vaší domácnosti plast, například vyřazením jednorázových plastů, ať nevytváříme zbytečně moc plastového odpadu.
Máme pro vás hezké alternativy pro jednorázové plasty. Nejlepší alternativa je používat místo plastu, bambus. Bambus může nahradit většinu plastových výrobků, které jsou pro jedno použití.

Velkým přínosem využíváním tohoto materiálu je to, že je biologicky odbouratelný, pochází ze země a tak se rychle vrací zpět k zemi.
Bambusu netrvá ani 500 let, než se rozpustí na rozdíl od milionů plastových vidliček a brček v oceánu.

Zde jsou možné alternativy

1. Bambusové kelímky na kávu
Jste osoba, která ráda pije kávu/čaj po cestě do práce? Pokud ano, pořiďte si raději kelímek vyrobený z bambusu. Tento druh kelímku neobsahuje žádné ftaláty a bisfenol A. Konečně si vypijete svůj oblíbený nápoj bez nějaké pachuti a uvolňovaných toxinů. I když používáte opakovatelně použitelný kelímek z plastu, který je bez BPA, i tak se do nápoje uvolňují ftaláty. Proto používejte jen kelímky z čistě přírodních materiálů. Uděláte něco dobrého nejen pro své zdraví, ale i pro naši planetu.

2. Bambusové zubní kartáčky
To je jeden z dalších jednoduchých způsobů, jak chránit naši planetu před plastem, bez minimálního úsilí. Popřemýšlejte, kolik zubních kartáčků použijete za půl roku krát osoba na této planetě. Hrozná představa, že? Cena přitom není o moc jiná než za plastové zubní kartáčky, které se prodávají v lékárnách.

3. Bambusové sluneční brýle
Nikdo úmyslně neztrácí sluneční brýle, ale dejme si ruce na srdce, kolikrát se to člověku stane a pak někde leží ladem, například na lavičce. Dále je to módní doplněk, a móda se neustále mění, tak co být jednou „IN“ a koupit si místo plastových, bambusové sluneční brýle.

4. Bambusové brčka
Na světě se každoročně vyprodukuje 8,5 miliard srkacích stébel. Tohle všechno nakonec skončí v kontejnerech na odpadky. Nahraďte je raději bambusovými, ať se již nemusí nalézat želvy, které mají zapíchnuté brčka v nose. Funkčnost bambusových brček je stejná jako plastových.

5. Vatové tyčinky do uší
Určitě jste již někde viděli fotografii, jak mořský koník má na sobě zamotanou čistící tyčinku do uší. Pokud nemůžete bez tohoto jednorázového plastu žít, kupte si raději organické vatové tyčky do uší, které se vyrábí například z recyklovatelného kartonu. Ať se zvířata nemusí s tímto produktem v moři/oceánu setkávat.

Jak vidíte, jsou možnosti, jak jednorázový plast vyřadit. Vezměte si, kolik igelitových sáčků se použije jen při nákupu. Co místo igelitového sáčku si dát potraviny do svých bavlněných pytlíků nebo recyklovatelného plastového sáčku, celý nákup si dejte do své plátěné nákupní tašky než do igelitky.
Jak praví české přísloví „dvakrát měř, jednou řež“, proč takto nemyslet i při spotřebě plastových výrobků.