Poznatky z ájurvédské medicíny jsou využívány na snížení kyseliny močové v těle

Fotografie: Depositphotos

Přírodní prostředky používané v ájurvédské medicíně pomáhají účinně snižovat vysokou hladinu kyseliny močové v krvi a zmírňovat příznaky dny.

Zvýšená hladina kyseliny močové v těle je problém, který může vést ke vzniku dny, což je onemocnění způsobující nepříjemnou bolest kloubů a mnohdy také zánětlivou artritidu. Pokud se však s těmito problémy potýkáte, nemusíte užívat drahé léky plné chemikálií a způsobující kontradikce – skvěle vám totiž mohou pomoci tyto přírodní prostředky z ájurvédské medicíny, jež zcela přirozeně zmírňuji příznaky těchto onemocnění. Níže se proto můžete podívat na ty nejlepší z nich a pokusit se je svépomocí aplikovat, říká doktorka Nancy Carteron.

Triphala

Triphala je slovo, které v ájurvédské medicíně znamená tři plody – jak tedy název napovídá, jedná se o bylinnou léčbu, jež se skládá ze tří plodů, a to bibhitaki, amalaki a haritaki. Zastánci tohoto směru přepokládají, že každý z nich ovlivňuje jednu ze tří tělesných dóš, přičemž disponují silnými protizánětlivými vlastnostmi. To znamená, že by mohly být velmi účinné při léčbě bolesti a zánětu spojovaných se dnou. Kromě toho pomáhají přirozeně snižovat zvýšenou hladinu kyseliny močové v krvi.

Neem

Neem se v ájurvédě často používá ke zmírnění zánětu a zklidnění vzplanutí dny. Abyste ho použili a mohli z něj vytěžit co nejvíce, můžete si z něj vyrobit léčivou pastu a aplikovat ji na místo postižené dnou. Přestože se jedná o prostředek s protizánětlivými vlastnostmi, stále neexistuje dostatek důkazů, které by jeho schopnosti potvrdily. Přesto můžete neem zakoupit ve formě oleje nebo kapslí, a to v obchodech s doplňky stravy nebo v lékárnách.

Kurkuma

Kurkuma je léčivý kořen, který se běžně používá jako koření. Jedná se však také o jeden z nejuznávanějších prostředků v ájurvédě – mnozí zastánci tohoto směru věří, že má řadu zdraví prospěšných účinků, a to zejména díky antioxidantu zvanému kurkumin. Ten je účinným prostředkem při léčbě příznaků kloubních onemocnění, včetně dny, přičemž pomáhá regulovat hladinu kyseliny močové v krvi. Kurkuma je navíc velmi bezpečná a lze ji přidávat do kari, polévek a dalších pokrmů.

sušená kurkuma
Fotografie: Pixabay

Hořká tykev a zázvor

Hořká tykev se v ájurvédě běžně doporučuje k léčbě zánětlivých onemocnění a problémů, jako je právě dna. Obsahuje totiž řadu užitečných antioxidantů, které mají schopnost snižovat hladinu kyseliny močové v krvi a předcházet jejímu navýšení. Přesto je však zapotřebí dodat, že bohužel neexistuje mnoho studií na toto téma, jež by tyto skutečnosti dokázaly potvrdit. Stejně účinně působí také zázvor, další z nejčastěji používaných rostlin v ájurvédě. Ten je díky svým bohatým antioxidantům a schopnostem dobře známý i v západním světě.

Třešně a tmavé bobule

Doporučuje se přidávat do jídelníčku třešně a tmavé bobule, které účinně snižují hladinu kyseliny močové v těle. Kromě toho může konzumace těchto lahodných plodů přírody léčit dnu – zejména se prokázala třešňová šťáva, jež je nabytá řadou antioxidantů a dalších užitečných živin. Dále je také důležité zmínit, že se jedná o skvělou prevenci před rozvojem těchto problémů.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]