Zarudlé, krvavé oči: Kdy se jedná o neškodný problém a kdy je potřeba navštívit lékaře

Fotografie: Depositphotos

Krvavé oči jsou častým ranním problémem, když se špatně vyspíte nebo proflámujete noc. Někdy však mohou být důsledkem vážných onemocnění.

Krvavé oči nebo syndrom suchého oka jsou jedním z nejčastějších očních problémů. Jedná se o běžný stav, a to jak u dospělých, tak u dětí. Objevuje se v důsledku rozšíření krevních cév spojivky, očního bělma nebo v důsledku přítomnosti krve pod spojivkou. Jaké jsou nejčastější příčiny a kdy je stav tak vážný, že je potřeba navštívit lékaře? Více prozradila doktorka Leela Raju.

Nedostatek spánku a únava

Problém se zarudlýma očima jistě řešil ve svém životě už každý. Nemusí se vždy jednat o zdravotní problém, některé důvody mohou být neškodné. Například se špatně vyspíte. Pokud cítíte, že vaše noc nebyla příliš kvalitní, můžete se probudit s únavou a krvavýma očima. Druhý den, až se vyspíte dorůžova, problém odezní.

Mechanická a chemická zranění

Další příčinou krvavých očí může být chemické nebo mechanické trauma. Je možné, že se vám do oka dostal cizí předmět, třeba prach nebo řasa. Také můžete mít abnormálně dlouhé řasy, jež mohou zasahovat do vašich očí a překážet vám. Dochází tak k neustálému podráždění, a tím pádem i zarudnutí.

Užívání psychoaktivních látek

Pamatujete si, když jste se probudili po proflámované noci, jak vypadaly vaše oči po ránu? Jistě byly plné rudých žilek. Krvavé oči se mohou objevit v důsledku nadměrné konzumace alkoholu nebo po užití psychoaktivních látek, jako je například marihuana. V těchto případech jsou příčiny jasné.

Červené oči v důsledku alergie

Zarudlé oči mohou být jedním z příznaků sezónních alergií. Slzení, svědění a pálení očí se zvláště často objevují jako příznak sezónních alergií spojených s pylem, ovšem také v případě, že se ocitnete v blízkosti zvířete, jehož chlupy vám nedělají příliš dobře. Stejně tak můžete být alergičtí na prach nebo roztoče.

Problém zarudlých očí v případě onemocnění

Ne vždy jsou však příčiny tak neškodné jako výše zmíněné. Zarudlé, krvavé oči mohou být i příznakem některých onemocnění očí, jež by měl řešit lékař. Mezi nejčastější nemoci patří:

  • onemocnění spojivek,
  • onemocnění rohovky,
  • syndrom uveální efuze,
  • onemocnění očního bělma,
  • onemocnění očních víček,
  • orbitální pseudotumor,
  • akutní záchvat glaukomu.
Fotografie: Freepik

Kdy navštívit oftalmologa?

Pokud jsou krvavé oči doprovázeny následujícími příznaky, měli byste co nejdříve navštívit oftalmologa. Ten provede důkladné vyšetření očí, díky kterému může určit správnou diagnózu. Při léčbě zarudlých očí se nejčastěji používají oční kapky a protizánětlivé a analgetické léky.

  • Zhoršení nebo ztráta zraku,
  • citlivost na světlo,
  • vidění duhových kruhů kolem světelných zdrojů,
  • náhlé dvojité vidění,
  • silná bolest očí doprovázená bolestí hlavy.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]