Zákeřné příznaky nebezpečné trombózy, které byste za žádných okolností neměli přehlížet

Fotografie: Freepik

Žilní trombózu lze někdy včas rozpoznat díky několika příznakům. Pokud u sebe nějaký z nich pocítíte, navštivte raději svého lékaře. Při neléčené trombóze může dojít k plicní embolii, říká lékař James Beckerman.

Na toto onemocnění by si měli dávat pozor primárně ti lidé, kteří mají sedavý styl života, nemají dostatek pohybu nebo žijí nezdravým životním stylem. Vyskytnout se může i u zdravého jedince, ale existují případy, u nichž je nález pravděpodobnější. Předtím, než dojde ke zhoršení trombózy, na sobě můžete pociťovat několik příznaků, které nesmíte ignorovat. Neléčená nemoc může vést ke stavu, jenž může být i smrtelný.

Křeče v nohou

Jestliže člověk trpí svalovými křečemi, není to jen tak a měl by si na takové situace dávat větší pozor. V nejlepším případě by měl zjistit příčinu toho, proč vás často chytne silná bolest do dolních nebo horních končetin. Křeče bývají důsledkem hluboké žilní trombózy, která se vyvine v jedné nebo více žilách hluboko v těle. Při tomto onemocnění se u postiženého může vyskytnout bolest nebo otok dolních končetin.

Fotografie: Unsplash

Necitlivost v končetinách

Nepříjemné pocity nebo brnění v dolních končetinách mohou být způsobeny nedostatkem vitamínů a minerálů. Jestliže máte ještě větší problém, kterým je necitlivost, rozhodně se nejedná o normální stav.

Dlouhodobá necitlivost v jedné z končetin je dalším příznakem trombózy, který není dobré podceňovat. Zvlášť zvýšenou pozornost tomuto stavu dávejte hlavně v případech, kdy máte problémy s vysokým tlakem.

Fotografie: Freepik

Podivně zbarvená kůže

Pokud se v těle začnou vytvářet sraženiny, mají za následek podivně zbarvenou kůži. Narušují totiž normální oběh krve, a tím pádem ovlivňují i zdravý vzhled pokožky. Nejčastějším znakem trombózy na noze je změna barvy. Nejčastěji se objevuje velká bledost v místě problému. V některých případech můžete zaznamenat i namodralou barvu končetiny.

Problémy s teplotou končetin

Je normální, že je vám občas zima nebo příliš horko. Většinou je to závislé na teplotě ve vašem okolí. O problém se může jednat, když máte studené nohy nebo ruce v létě, když je 30 °C. Krevní sraženiny totiž mohou ovlivnit teplotu končetin. Ty jsou poté na dotek chladné nebo příliš horké. Tento symptom je opět důsledkem toho, že je narušena normální cirkulace krve.

Fotografie: Pixabay

Bolest v dolní části zad

Bolest v dolní části zad může u žen souviset s nástupem menstruace. Také se objevuje v případě, že jste nosili něco těžkého. Jestliže vás bolí v těchto místech dlouhodobě, aniž by pro to byl důvod, může se jednat i o trombózu. Ta se v takových případech nachází v pánvi a je pro člověka velmi nebezpečná. Pokud se tento stav neléčí, existuje i možnost, že dojde k zastavení průtoku krve do končetin.

Zdroj: WebMD