Začátek jarní sezóny na rodinných cyklovýletech

Být rodičem je jedno z nejkrásnějších, ale také nejzodpovědnější poslání člověka. Rodič má svému dítěti projevovat lásku, náklonnost a pozornost neustále, a to při všech aktivitách a činnostech. Láskyplné pocity radosti jsou v životě člověka jedinečné a nenahraditelné – veselé rodinné zážitky s rodiči přinášejí dětem řadu pozitivních emocí, ze kterých mohou čerpat po zbytek života.

Pokud jste se rozhodli trávit s rodinou volný čas na kole, vaše rozhodnutí si zasluhuje pochvalu. Rodinné cyklistické výlety jsou skvělá možnost, jak trávit volný čas společně s dětmi zdravě, smysluplně a aktivně, je to skvělá příležitost utužit si rodinné vztahy a po zimě zlepšit nejen kondici, ale také náladu. Změna tlakových a teplotních podmínek při střídání zimních měsíců s jarními způsobuje různé reakce. Klimatické změny pociťují zejména meteosenzitivní lidé a jarní únavě také nahrává málo pohybu během zimy. Proto čelit jarní únavě sportováním v přírodě patří mezi skvělé rozhodnutí, kterého nebudete litovat.

Užijte si veselá dobrodružství v krásné přírodě

Každý člověk, který pravidelně sportuje se obvykle i přirozeně zdravěji stravuje, nemívá nadváhu, má lepší disciplínu, dobrou náladu a v běžném životě snáze zvládá škodlivý stres. Sportování v přírodě a cyklistika dopřeje skvělý pocit svobody, podporuje sebevědomí a přispívá k veselé mysli, a to díky vyplavování hormonů štěstí. Rodiče, kteří podporují své ratolesti ve sportování, si zaslouží uznání a pochvalu, ale nelze opomenout, že dětské kolo je třeba svým potomkům vybírat pečlivě a promyšleně – podle věku, výšky a hmotnosti dítěte. Také podle terénu, ve kterém se bude nejčastěji nacházet, aby malý cyklista mohl jezdit bezpečně, protože o bezpečnost jde především.

Výběr kola podle věku dítěte

– věk od 4 do 5 let – dětské kolo 16

– věk od 6 do 7 let – dětské kolo 20

– věk od 8 do 9 let – dětské kolo 24

– věk od 10 let a více – kolo 26

Zdravý životní styl je správná cesta!

Z pohledu bezpečnosti malého cyklisty je naprosto zásadní si uvědomit, že k základní cyklistické výbavě patří dětská helma na kolo, brýle, rukavice a chrániče. Helma, brýle, rukavice a chrániče musí být z kvalitních materiálů, aby dítě na kole chránily účinně. Pro zdravý vývoj dítěte je však bezpečné sportování stejně důležité jako plnohodnotný odpočinek po něm. Po dobití energie v přírodě, je vhodné dítěti připravit lehké jídlo, podat dostatek tekutin a naladit ho na spánek, který má nenahraditelné regenerační schopnosti. Správný spánkový rituál dokáže divy – zdravá večeře, šálek čaje, teplá koupel, příjemná hudba nebo pohádková knížka. Večer před spánkem si naplánujte pro dítě čas, i když jen pár minut, aby vám mohlo vyprávět své dojmy z výletu, aby se po každém sportovním výkonu vaše ratolest naladila na příjemný večer a klidný spánek.