Při výskytu nažloutlých výrůstků na očních víčkách se návštěvu lékaře nevyplácí odkládat

oční víčka
Fotografie: Pixabay

Když je s tělem něco v nepořádku, vyšle vám signál. Nažloutlé výrůstky nejsou jen estetický problém. Je to varování, že váš zdravotní stav pokulhává.

Na první pohled nevypadají výrostky na očích jako nic vážného. Z počátku jsou nenápadné, vyvíjí se a rostou pomalu. Existují názory, že se jedná pouze o estetickou záležitost. Ale tyto nažloutlé útvary na očních víčkách se odborně nazývají xantelasma a objevují se ve chvílích, kdy zanedbáváte své zdraví. Jestli jste takové útvary objevili, neodkládejte návštěvu lékaře, radí doktorka Christina Chun.

Co jsou xantelasmata

Xantelasma, jak již bylo řečeno, je lékařský název pro výrůstky na očních víčkách. Na první pohled vypadají neškodně, bývají malé a bledé. Přesto je nutné jejich vzhled sledovat a případně se poradit s lékařem. Ten vám pravděpodobně nechá vyšetřit krev, aby odhalil možnou příčinu.

Kdy se útvary na očních víčkách objevují

Na xantelasma můžete narazit u starších lidí a u osob, u nichž došlo k narušení metabolismu tuků. Zpracovávání tuků může být narušeno onemocněním jater, která jsou s xantelasmaty nejčastěji spojována. Objevují se také při podvýživě, při vysoké hladině cukru v krvi a při vysokém množství živočišných tuků ve stravě. Pokud se objeví, mohou ukazovat i na vážná onemocnění, jako je ateroskleróza nebo onemocnění koronárních tepen.

Odstranění xantelasmat

Xantelasmata se dají odstranit hned několika metodami. Patřím mezi ně chirurgický zákrok, elektrokoagulace nebo laser. Tyto názvy znějí děsivě, ale ve skutečnosti není důvod k nervozitě, ani strachu z výkonu. Mnohem důležitější je řešit příčinu, proč se xantelasmata objevila. Naznačují vážné poruchy v těle, takže samotné odstranění by bylo hrubou chybou. Vždy je důležité nechat vyšetřit krev a pátrat po poruchách metabolismu.

ovoce, zelenina a stetoskop
Fotografie: Freepik

Jak xantelasmatům předcházet

Zdravá a vyvážená strava by vždy měla stát na prvním místě. Hlídejte si množství tuku ve stravě, pomůže vám to nejen proti výrůstkům na očních víčkách, ale také jako prevence proti nepříjemným a závažným nemocem. Pokud zpozorujete, že se u vás xantelasmata začínají objevovat, přehodnoťte svůj životní styl a každodenní stravu. Ta je základem prevence všech nemocí a zdravotních problémů.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]