Whole30 nebo Paleo? Znáte tyto diety a víte, co slibují?

Diet je ohromné množství. Dvě aktuálně dominující jsou zcela jasné. Je to Whole30 a Paleo. Čas od času si některá získá věhlas jako ta, která skutečně funguje, a mnoho lidí se pak snaží tímto stravovacím stylem řídit. Úspěch je ale závislý na mnoha jiných věcech než jen na tom, co jíte. Slyšeli jste například o stravovacím stylu paleo? Pokud ano, pak ale nejspíš neznáte styl Whole30.

Nejprve k několika rysům, které mají společné. Oba styly propagují minimálně zpracovaná jídla a eliminaci soli, cukru a nadbytku přidaných látek. Navíc oba styly také slibují, že vám pomohou získat vysněnou postavu a také zlepšit svůj zdravotní stav.

Paleo

Je postavena na předpokladu, že strava, kterou konzumovali lidé v době kamenné, tedy v dobách, kdy se živili lovem a sběrem, je ve srovnání s tou současnou stravou mnohem zdravější. Základem je tedy návrat k původním surovinám, které jsou minimálně upravené. Typická součást takové stravy je tedy maso, ryby, živočišné tuky, zelenina a ovoce. Propagátoři paleo diety tvrdí, že tento typ stravování respektuje naši genetickou výbavu. A právě proto tak dobře funguje. Vyhněte se tedy všemu zpracovanému jídlu, cukru, ale také například obilovinám a luštěninám.

Whole30

Jak už název napovídá, jedná se o krátkodobý (30 a více dní) restart organismu. Jeho cílem je skoncování s nezdravými stravovacími návyky, obnovení zdravého metabolismu, ozdravení zažívacího traktu a srovnání imunitního systému. Tato dieta totiž věří, že některé potraviny mohou mít na naše tělo velmi negativní vliv, aniž bychom si to uvědomovali. A v jídlech, která se mohou považovat za potenciálně nebezpečná, se výrazně shoduje právě s paleo dietou. Navrhuje tedy po dobu alespoň třiceti dní zcela vyřadit všechny uměle doslazované potraviny, zpracované jídlo, obiloviny a trans mastné kyseliny. Tímto způsobem je možné identifikovat vaše rizikové potraviny.

Kterou si vybrat?

V podstatě je to na vás. Při obou dietách se od vás totiž vyžaduje to stejné. A v obou případech můžete začít a skončit, jak se vám zlíbí. Paleo dieta možná bude ve výsledku trochu přísnější. Budete se totiž muset snažit stravovat tak, jak to dělali naši dávní předci, a to znamená například i minimální tepelnou úpravu potravin.

V obou případech se můžete těšit na podobné výsledky. Je dost pravděpodobné, že se budete již po pár dnech cítit lépe a delší dodržování diety dost pravděpodobně vyústí také v redukci vaší hmotnosti. Cílem by ale u obou stravovacích stylů mělo být v této změně vytrvat napořád. Jakmile se totiž vrátíte zpět ke svým starým stravovacím návykům, veškeré benefity, které jste získali, zase pěkně rychle zmizí. Vždy ale volte to, co vám skutečně vyhovuje, a do ničeho se netlačte na sílu.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]