Dešifrování povahy a závažnosti vyrážky: Bolesti kloubů a krku vyžadují návštěvu lékaře

Fotografie: Depositphotos

Příčinu vyrážky lze často určit podle jejího vzhledu, umístění a příznaků. K diagnóze mohou pomoci také kožní testy, jako je seškrab nebo biopsie. Někdy zůstává příčina vyrážky neznámá.

Existuje mnoho různých typů vyrážek a ne každý z nich je nutně nebezpečný. Nicméně, některé vyrážky mohou signalizovat vážné zdravotní problémy a vyžadují okamžitou lékařskou pomoc. Následující typy vyrážek byste podle odborníků měli považovat za potenciálně nebezpečné a za důvod k vyhledání odborného lékařského názoru.

Kontaktní dermatitida

Kontaktní dermatitida je typ kožního zánětu, který se vyvíjí po přímém kontaktu s alergenem nebo dráždivou látkou. Tato reakce se může vyskytnout na kůži v místě, kde došlo k přímé expozici, a může se projevovat vyrážkou, svěděním, zarudnutím, otoky nebo puchýři. Existují dva hlavní typy kontaktní dermatitidy:

  1. Alergická kontaktní dermatitida: Tento typ dermatitidy je způsoben alergickou reakcí na specifickou látku, která se dostala do kontaktu s pokožkou. Tyto látky se nazývají alergeny a mohou zahrnovat kovy (např. nikl), kosmetické přípravky, léky, rostliny (např. jedovatý břečťan) nebo chemikálie.
  2. Dráždivá kontaktní dermatitida: Tento typ dermatitidy je způsoben přímým drážděním pokožky chemikáliemi, jako jsou detergenty, rozpouštědla, kyseliny nebo alkalické látky.
atopický ekzém
Fotografie: Freepik

Seboroická dermatitida

Seboroická dermatitida je chronické zánětlivé kožní onemocnění, které postihuje místa s větší koncentrací mazových žláz, jako je skalp, obličej, uši a hrudník. Je charakterizována zarudnutím, šupinami a svěděním pokožky. Toto onemocnění se obvykle projevuje jako mastná nebo voskovitá šupinatá vyrážka, která může mít za následek i tvorbu závažných lupů.

Seboroická dermatitida se vyskytuje u lidí všech věkových skupin, včetně novorozenců (kdy je známá jako „mléčný šupinatý výsev“) a dospělých. Příčina tohoto onemocnění není přesně známa, ale existuje několik faktorů, které k němu přispívají:

  • přítomnost kvasinky Malassezia,
  • přítomnost nadměrného množství mazu,
  • genetické faktory,
  • hormonální faktory.
seborea ekzém
Fotografie: Freepik

Léčba seboroické dermatitidy zahrnuje několik přístupů, včetně použití antifungálních šamponů nebo mastí obsahujících látky, které snižují zánět. Šampony obsahující ketokonazol, pyrithion zinek nebo síru jsou často předepisovány pro léčbu seboroické dermatitidy na skalpu. U závažnějších případů může být zapotřebí lékařský předpis na použití kortikosteroidů.

Kdy se obrátit na lékaře

Pokud se vám nedostává dechu, máte sevřené hrdlo nebo vám otéká obličej. Také v případě, že vás trápí bolesti kloubů, horečka nebo bolest v krku, máte pruhy zarudnutí, otoky nebo velmi citlivá místa, protože to může znamenat infekci.

Zdroj: Penn Medicine

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]