Tyto oleje podle odborníků značně poškozují žaludek

Fotografie: Depositphotos

Pokud ve své kuchyni často používáte olej, měli byste být velmi opatrní. Některé druhy totiž nejsou vhodné pro lidské zdraví a mohou vést k mnoha nemocem.

Používání olejů při vaření je v současné době horkým tématem, které vyvolává mnoho otázek i v naší redakci. Podle odbornice Imashi Fernando je mnoho druhů velmi nebezpečných, zatímco jiné zdraví tolik nepoškozují. Doporučujeme proto, abyste se co nejdříve zaměřili na to, jakým způsobem připravujete svá jídla a v nejlepším případě se smažení úplně vyhnuli – a pokud tak neučiníte, alespoň dbejte na používání správných prostředků.

Oleje a zdravotní rizika

Pokud chcete smažit potraviny, rozhodně byste na to měli používat správný olej. Mnoho druhů totiž není k tomuto způsobu přípravy nejlepších. Například olivový olej byste rozhodně nikdy neměli příliš zahřívat, protože v takovém případě dochází k poškození jeho účinných složek a jejich přeměně na toxické látky – o způsobech, kterými vašemu zdraví naopak prospěje, jsme vás na webu ZdravéStravovíní.eu nedávno informovali.

Oblíbený je však zejména řepkový olej, který sice vychází v obchodech nejlevněji, ale jeho pravidelné používání může vést k mnoha nemocem, včetně rakoviny tlustého střeva nebo obezity. Podobně tomu je také u kukuřičného oleje a sójového oleje, které při vysokých teplotách uvolňují karcinogenní látky. Nejlepším nápadem není ani smažení na slunečnicovém oleji, jehož vysoký obsah polynenasycených mastných kyselin nadělá více škody než užitku.

Raději použijte máslo

Mnoho odborníků začalo pro smažení doporučovat spíše přepuštěné máslo, které se hojně používalo v minulosti a dodnes na něj většina kuchařů nedá dopustit – pravděpodobně i každá babička potvrdí, že se jí osvědčilo vždy nejlépe. Je však důležité být při jeho používání opatrný, neboť obsahuje mnoho kalorií a mastných látek, které mohou ve větší míře způsobit bolesti břicha či jiné problémy s trávicím traktem.

Máslo: Často kritizovaný základ tradičního jídelníčku, který má pozitivní vliv na chod srdce a mozku

čerstvé máslo
Fotografie: Pixabay

Mezi lepší volby olejů na smažení zařadil web Healthline například avokádový olej, který je sice dražší, ale nepředstavuje pro lidské zdraví takové riziko, a také sezamový olej – ten můžete zahřát až do 210 stupňů Celsia, aniž by došlo k jeho poškození. Odborníci také varují před margarínem, který v poslední době začíná používat více lidí. Ten je totiž pouhou náhražkou másla a nemusí ustát vysoké teploty.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]