Střevní obstrukce je vážný problém, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Poznejte příznaky včas

Fotografie: Pixabay

Střevní obstrukce, nebo také jinak řečeno neprůchodnost, je život ohrožující stav, který by bez rychlého zásahu lékařů mohl skončit smrtí, potvrzuje doktorka Judith Marcin.

Ileus, jak zní odborný název tohoto zdravotního problému, může vzniknout z několika příčin. Ve střevech může být přítomna mechanická překážka, která brání průchodů střevního obsahu a plynů. Nebo žádná mechanická překážka přítomna není, ale střevo nedokáže svůj obsah posouvat dál. V obou těchto případech se jedná o velmi vážný stav, kdy je pacient bezprostředně ohrožený na životě. Ve většině těchto případů je nezbytná operace.

Mechanický versus paralytický ileus

Když malé dítě spolkne cizí předmět a ten uvízne ve střevech, může způsobit střevní neprůchodnost. Totéž se může stát i při srůstech nebo uskřinutí břišní kýly. Střevo může být ucpáno parazity, polypem nebo nádorem. Všechny tyto možnosti spadají do kategorie mechanický ileus. Paralytický ileus vzniká z odlišné příčiny. Je totiž způsoben ochrnutím svaloviny střevní stěny. Střevo tedy nedokáže svůj obsah transportovat z těla ven. Ochrnutí střeva může být důsledkem některých onemocnění. Po větších břišních operacích je jeho výskyt do jisté míry normální a odezní obvykle do 4 dnů.

Fotografie: Freepik

Příznaky střevní neprůchodnosti

Projevy střevní neprůchodnosti mohou vypadat různě. Typickými varovnými příznaky jsou ale zástava odchodu stolice a plynů. Ve střevech se pak jejich obsah hromadí, což způsobí jejich roztažení a vzedmutí břicha. Obvykle pak dochází k urputnému zvracení, které je doprovázeno velkými bolestmi břicha.

Bolest může být trvalá, nebo může mít charakter koliky. V případech, kdy se střevu nedostává kyslík, může dojít také k projevům počínajícího šoku. Ten se projevuje studeným potem, bledou pokožkou, zrychleným dýcháním a tepem.

Léčba střevní neprůchodnosti

Je to problém, se kterým si rozhodně nikdo neporadí svépomocí. Když se objeví některé z příznaků, je nezbytné vyhledat lékaře, a to nejlépe na chirurgickém oddělení nemocnice. Lékař provede vyšetření břicha a vyptá se na rodinnou anamnézu. Následně obvykle doporučí provedení některého ze zobrazovacích vyšetření. Obvykle se jedná o rentgen, ultrazvuk nebo CT vyšetření. Většinou je nutná rychlá operace. Jen zřídka se stává, že lékaři zvolí takzvanou konzervativní léčbu.

Fotografie: Pixabay

Komplikace střevní neprůchodnosti

Nejvážnější komplikací střevního ileu je smrt pacienta. Střevní kličky, které jsou přeplněny obsahem a plyny, se mohou snadno proděravět. Jejich obsah se pak dostane do břišní dutiny a způsobí zánět. Takový stav končí smrtí až v polovině případů. Během neprůchodnosti se ve střevech hromadí tekutina. Ta ale následně chybí někde jinde v těle a může dojít až k selhání krevního oběhu. Následkem selhání krevního oběhu mohou selhat životně důležité orgány a pacient umírá.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]