S kvalitním oblečením si užijete sportovní zážitky ještě víc.

Fotografie: Dreamstime

Každý pohyb na čerstvém vzduchu utužuje zdraví, zlepšuje fyzickou kondici a psychickou odolnost a je protilék na škodlivý stres. Ve vysokohorském prostředí však nelze podcenit kvalitní oblečení, aby sportovní zážitky z jarní dovolené byly co nejkrásnější.

Hledáte způsob, jak si odpočinout, zbavit se stresu a nabrat novou energii? Náš tip je jasný – jarní příroda, kopce a lesy, jsou ideálním dovolenkovým prostředím, ve kterém si krásně odpočinete. Dovolenou na horách mají v oblibě mnozí – začínající i pokročilí turisté, ale v tomto období vám vřele doporučujeme si do kufru přibalit oblečení z funkčních materiálů. Nezapomeňte, že ve vysokohorském prostředí je klima nesrovnatelně chladnější, než v nížinách a má tendenci se často velmi rychle měnit.

Materiály s funkčními vlastnostmi

Čím se vyznačuje funkční oblečení? Funkční materiály dokáží snadno přenést z pokožky vlhkost na vnější stranu oblečení, mají vysokou výhřevnost a pevnost, odolnost vůči oděru a rychlou schopnost schnout, což je činí velmi praktickými. Spodní prádlo a termoprádlo z funkčních materiálů jsou na pocit velmi příjemné a snesou i prudké pohyby těla při náročných fyzických aktivitách. Funkční materiály se skládají z moderních speciálních směsí – polyamid, polyester, polypropylen, acryl, elastan a jiné, jejichž hlavním úkolem je odvést z povrchu těla vlhkost a pot, ale přitom je neabsorbovat.

S ohledem na teplo i prodyšnost

Je známým faktem, že čím více polyesteru oblečení obsahuje, tím je teplejší. Sportovní oděvy ze 100 % polyesteru jsou však nejen teplé, ale také maximálně funkční. Jedná se o materiál, který jen tak lehce vítr neprofouká a přitom se v něm tělo nepaří. Skvělým příkladem je fleecová mikina, která má navíc i velmi nízkou hmotnost a ani po delším nošení nemění tvar nebo barvu. A pokud je fleecový materiál doplněn o membrány, sportovní oblečení z něj ušité je nejen prodyšné, ale také nepromokavé a skvěle odvádí vlhkost a pot.

Přírodní materiály jsou skvělé a funkční!

Mezi sportovní oblečení s ideálními vlastnostmi patří také oděvy z jemné merino vlny. Merino vlna je přírodní materiál, který díky ovčímu tuku – lanolinu, má přirozené antibakteriální vlastnosti. Svršky lze nosit po celý rok – v létě příjemně chladí a v zimě udržují teplo. Merino vlákno je hydrofobní a dobře absorbuje vlhkost – až 35 % objemu své hmotnosti. A přestože má velmi hustou strukturu, je maximálně prodyšné a příjemné na dotek. Duté vlákno dobře zadržuje teplo, přičemž tělo udržuje neustále v suchu. A navíc, Merino trika a jiné oděvy z tohoto materiálu jsou úžasně praktické – vyžadují jen velmi jednoduchou údržbu.

Prožijte nezapomenutelné zážitky na Slovensku!

Překrásné Slovensko má spoustu nádherných zákoutí, kam se vyplatí vyrazit. Přes jarní dovolenou může každý rekreant díky turistice poznat něco nového a zajímavého, ale co nelze podcenit, pokud se vydáte do vysokohorské prostředí je zodpovědná příprava a vhodné oblečení.  Tak huráá… a ať se práší za kočáremJ