Roztroušená skleróza o sobě dává vědět jasnými signály. Patří mezi ně i únava a zhoršení zraku

Fotografie: Depositphotos

Roztroušená skleróza (RS) je chronické autoimunitní onemocnění postihující centrální nervový systém. Může tak ovlivnit každodenní život postižených.

Roztroušená skleróza (RS) představuje chronické onemocnění centrálního nervového systému (CNS). V tomto onemocnění váš imunitní systém napadá myelin, což je ochranná vrstva obklopující nervová vlákna. Tento útok vyvolává zánět a dočasné léze. Kromě toho může RS způsobovat trvalé léze v důsledku zjizvení tkáně, což může ovlivnit efektivní přenos nervových signálů z mozku do zbytku těla, říká doktorka Megan Soliman.

Neurologické příznaky

Neurologické příznaky roztroušené sklerózy jsou často prvním signálem, kterého si pacienti všimnou. K tomu patří problémy s rovnováhou, koordinací a chůzí. Mnozí se potýkají s třesem, zhoršenou citlivostí nebo necitlivostí na určitých částech těla. Těžko se také může ovládat svalová síla.

Vize a oční příznaky

RS může mít značný dopad na zrak. Pacienti často zaznamenávají rozmazané vidění, bolesti očí, nebo dokonce ztrátu zraku na jednom oku. Problémy s očima mohou být jedním z klíčových varovných signálů. Mezi běžné problémy se zrakem spojené s RS patří zánět zrakového nervu, který může způsobit bolest nebo rozmazané vidění v jednom oku, diplopie neboli dvojité vidění, nystagmus neboli mimovolné pohyby očí.

Únavový syndrom a kognitivní příznaky

Únava je běžným průvodcem RS, který může výrazně omezit schopnost pacientů plně fungovat. K tomu se přidávají kognitivní výzvy, jako jsou problémy s koncentrací, pamětí a rychlostí myšlení. Tyto faktory mohou ztížit každodenní život a pracovní aktivity. RS může mít také vliv na psychické zdraví. Často se objevuje deprese, úzkost nebo změny nálad. S tím souvisí i zvládání stresu a emocionálních výzev spojených s chronickým onemocněním, jak uvádí web HealthLine.

lékař a snímek mozku
Fotografie: Freepik

Jak se roztroušená skleróza diagnostikuje

Diagnóza roztroušené sklerózy obvykle začíná rozhovorem s lékařem o tom, co pacient zažívá, jak dlouho a jak to ovlivňuje jeho život. Lékař provede neurologické vyšetření, zkoumá, jak funguje mozek a nervový systém. Poté může být provedeno několik testů, jako jsou krevní testy, aby se vyloučily jiné možné příčiny symptomů, jak jsme vás informovali dříve v článku na webu ZdraváStravování.eu.

Při blížící se srdeční zástavě hraje roli každá vteřina. Projevuje se i nevolností a bolestmi

V některých případech může lékař také doporučit lumbální punkci, což je vyšetření, při kterém se odebírá vzorek mozkomíšního moku. Mezinárodní diagnostická kritéria, nazývaná například McDonaldova kritéria, hrají také roli při stanovení diagnózy. Důležité je vyloučit jiné možné příčiny a mohou být použity i speciální testy. Celý proces může trvat několik měsíců, ale co nejdříve stanovená diagnóza umožňuje zahájit léčbu a podporu pro pacienta.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]