Roušky a respirátory: Nošení i chování ve společnosti má svá pravidla

Současná pandemie koronaviru způsobila obrovskou paniku a spolu s ní přišla i vlna nedostatku některých klíčových ochranných pomůcek jako jsou roušky a také respirátory. Jejich nošení se během prvních týdnů pandemie stalo povinné, ale přišlo se na to, že řada lidí žádnou takovou roušku nemá a obchody zejí prázdnotou.

Naštěstí ochrannou roušku je možné si vyrobit i v domácích podmínkách. A tak všichni, kdo šití alespoň trochu ovládají, zasedli k šicím strojům a začali vyrábět ochranné roušky. Jenže už během prvních dní se ukázalo, že vlastně není jasné, z čeho mají být roušky vyrobeny, aby byly účinné, a zda nás vůbec taková domácí rouška může ochránit.

Rouška má smysl, ale musí se dodržet řada pravidel

Aby byla ochrana i u doma vyrobených roušek co nejúčinnější, měli byste použít materiál, který jednak zachytí co nejvíce virových částic, ale zároveň je dobře prodyšný. Odborníci doporučují použití čisté bavlny. Tu nejlépe seženete tak, že rozstříháte bavlněné povlečení, které se většinou vyrábí z kvalitní a pevné bavlny.

Méně vhodná už jsou trička, u kterých bývá kvalita použitého materiálu často pochybná. Vyzkoušejte si, že se přes látku můžete dobře nadechnout. Zvolený materiál by měl také umožnit snadnou sterilizaci roušky po každém použití. Nejjednodušeji to provedete tak, že roušku po každém použití vyvaříte. Tak zničíte veškeré choroboplodné zárodky.

Je sice pravdou, že samotná rouška vás před nemocí neochrání, ale výrazně riziko přenosu zmírňuje. Nošením roušky především chráníte své okolí – a ti zase chrání vás, když si nasadí svoji roušku. Právě proto je nezbytné, aby toto nařízení bylo dodržováno skutečně plošně.

Při nošení roušky je však třeba dodržovat celou řadu dalších pravidel. Zejména se jí člověk nesmí dotýkat rukama, skladovat ji odděleně jako infikovaný materiál a okamžitě ji vyměnit na novou a suchou, jakmile navlhne. Jen tak je schopná pomoci ochraně zdraví. Proto by si každý člověk měl zajistit hned několik roušek, které může střídavě nosit a vyvařovat.

Respirátory jsou účinnější, ale je jich málo

A jak je to s respirátory? Tyto speciální masky vás mohou ochránit před nákazou koronavirem poměrně spolehlivě, jedná-li se o správný stupeň ochrany, tedy FFP2 nebo FFP3. Respirátory dokáží zdravého člověka uchránit před nemocí i při přímém kontaktu s nakaženým, to vše ale pouze za předpokladu, že je respirátor správně nasazený a funkční.

Nevýhodou je, že respirátor nelze využívat opakovaně – jeho životnost je asi jen 24 hodin a poté musí být nahrazen novým. Zejména v nemocnicích a podobných zařízeních jsou tyto klíčové pomůcky stále nedostatkovým zbožím, protože jejich spotřeba je velmi vysoká. Respirátory by tedy měly mít zejména lidé v tzv. v první linii, kteří tuto ochranu potřebují nejvíce.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]