Po rozpoznání krevních sraženin je třeba vyhledat lékaře. Projevují se i otoky a mravenčením

Fotografie: Depositphotos

Krevní sraženiny jsou často velice nebezpečné z důvodu rizika jejich putování skrze cévy až k plicím nebo srdci. V takovém případě se jedná o život ohrožující stav.

Krevní sraženina je nebezpečný zdravotní stav, který může mít bez léčby fatální následky. Způsobuje otok nebo bolest zpravidla v dolních či horních končetinách, ale vyskytnout se může v podstatě kdekoli na těle, vysvětluje lékař Darragh O‘Carrol. Je nezbytné znát příznaky krevní sraženiny, abyste co nejrychleji mohli vyhledat pomoc lékaře.

Co jsou krevní sraženiny

Jedná se o závažný zdravotní problém vzhledem k jeho život ohrožujícímu charakteru. Stav se nazývá trombóza, dochází k ní tehdy, když se v cévách obsahujících krev vytvoří sraženiny, jež brání plynulému průtoku krve, jak uvádí Megan Soliman. Některé se dokážou rozpustit samy, ale jiné mohou přetrvávat.

Nehybná krevní sraženina vám nijak neublíží, respektive neohrožuje vás na životě, ale je zde šance, že se začne pohybovat. Pokud se uvolní a dostane se cestou skrze žíly až k vašemu srdci nebo plicím, může zabránit průtoku krve. V takovém případě je nezbytná lékařská pomoc z důvodu rizika plicní embolie, o jejíchž příznacích jsme již psali na ZdravémStravování. Pokud tedy máte jakékoli podezření na krevní sraženinu, ihned volejte svého lékaře. Rozpoznat ji vám pomohou níže uvedené příznaky.

Lidé s těmito krevními skupinami mnohem častěji trpí na onemocnění, jako jsou cukrovka a lupus

Příznaky krevních sraženin

Krevní sraženiny jsou nebezpečné především z toho důvodu, že jsou zpočátku bezpříznakové. Pokud se přece jen projeví, často se zaměňují se symptomy jiných zdravotních stavů, mnohem banálnějších. Neexistuje tedy způsob, jak s jistotou říci, že máte krevní sraženinu, bez lékařské kontroly. Příznaky často závisí na velikosti krevní sraženiny, jak uvádí server Healthline.

otok na noze
Fotografie: Freepik

Přesto mezi běžné známky výskytu krevní sraženiny patří:

  • otoky,
  • bolest,
  • mravenčení,
  • postižené místo je teplé, až horké na dotek,
  • zarudnutí kůže.

Prevence vzniku krevních sraženin

Krevní sraženiny lze léčit pomocí léků na ředění krve, ale vždy je lepší podniknout kroky k tomu, aby se vůbec nevytvořily, protože následné komplikace mohou být vážné, dokonce až smrtelné, jak uvádí Graham Rogers. Co tedy dělat, abyste úspěšně předcházeli vzniku krevních sraženin? Zejména je nutné podstoupit změny v životním stylu.

  • Máte-li potíže s tělesnou hmotností, je nutné zhubnout.
  • Přestaňte kouřit.
  • Informujte svého lékaře o jakékoli rodinné anamnéze ohledně srážení krve.
  • Buďte fyzicky aktivní.
  • Pokud pracujete v sedavém zaměstnání, pravidelně protahujte nohy.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]