Zcela jasné důvody, proč užívat ústní vodu. Má důležitou funkci, o které ví jen mizivé procento lidí

Fotografie: Depositphotos

Díky správné péči o ústní dutinu člověk docílí svěžího dechu a zdravých zubů. Znamená to nejen si pravidelně čistit zuby, ale také si ústa vyplachovat ústní vodou.

Běžnou součástí ústní hygieny je čištění zubů různými typy kartáčků. Lze používat klasický i elektrický a doplnit ho mezizubním kartáčkem nebo zubní nití. Jen tak je možné ústní dutinu perfektně vyčistit. V současné době si velkou oblibu získaly také ústní vody, jež jsou velkým pomocníkem v boji proti zubnímu plaku. Jaký další úkol by měly zvládat? Více prozradila lékařka Christine Frank.

Ústní vody v minulosti

Svěží dech je známkou správné hygieny ústní dutiny. Pokud vám z úst zapáchá, bývá na vině nedostatečné čištění zubů, ale také trávicí potíže. Ty teď ponechme stranou a věnujme se hygieně ústní dutiny. Ani v minulosti se lidé neobešli bez očisty chrupu. Nepoužívali k tomu ovšem zubní kartáčky, ale žvýkali třeba různé větvičky. Ústní vody se na trhu poprvé objevily v 19. století. Některé značky přetrvaly do současnosti.

Ústní voda nenahrazuje péči o zuby

Kdo si myslí, že si nemusí zuby čistit, ale postačí si ústa jen vypláchnout ústní vodou, je na velkém omylu. Čištění zubů je základem ústní hygieny a ústní voda je třešničkou na dortu. Zubní kartáček by proto měl být v pohotovosti připravený dvakrát denně chrup vyčistit. Ústní voda však může sehrát významnou roli v situaci, kdy si zuby vyčistit nelze. Pak je její použití lepší než nic.

Vybírejte ústní vodu s bylinkami

Pro dokonalou čistotu chrupu není na škodu volit ústní vodu s bylinkami, která má antiseptické účinky, a navíc ničí nepříjemný zápach a bakterie. Byliny, jako například šalvěj, se postarají o lepší kondici dásní, zubů i jazyka. Obvykle se ústní voda používá po vyčištění zubů na samý závěr hygieny. Osvěží dech a zbaví zuby posledních zbytků plaku, jenž bývá příčinou vzniku zubních kazů.

Fotografie: Depositphotos

Výhody ústní vody

Ústní vody mají jako základní úkol boj proti zubnímu plaku. Některé ale pomáhají zklidňovat bolavé dásně, když člověka trápí jejich zánět nebo parodontóza. Při problémech s krvácivými dásněmi je dobré vsadit na přírodní produkty obsahující výtažky z kořene lopuchu, jitrocele nebo bergenie. Při otocích dásní pomůže kombinace se solemi zinku.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]