Potraviny, které do zdravého jídelníčku nepatří – víte, které to jsou?

Kolem zdravého stravování občas panuje hodně velký zmatek, protože si mnoho lidí klade otázku, co tedy konzumovat? Více než se soustředit na to, co vše do svého jídelníčku zařadit je lepší dohlídnout, aby se v něm neobjevovaly nezdravé potraviny. Které to jsou? To vám prozradíme v dnešním příspěvku.

Slazené nápoje

Přidaný cukr je nejhorší složkou moderní stravy. Některé nápoje mohou být sladké méně a jiné více. Nicméně slazené nápoje jsou absolutně nejhorší. Když lidé pijí slazené nápoje, mozek je registruje jako kalorie (tudíž jako potravu). Z tohoto důvodů dochází k menší potřebě jíst a zbývá méně místa pro zdravé potraviny. Navíc si tímto hodně zvyšujete kalorický příjem. Cukr je spojován s mnoha onemocněními – od cukrovky po srdeční choroby. O obezitě ani nehovoře.

Pizza

Ne každá pizza musí být učiněné zlo, ale ve většině případů tak tomu skutečně je, ačkoliv se jedná o nejžádanější potravinu. Problém tkví v tom, že většina komerčně připravovaných pizz se vyrábí ze značně nezdravých přísad. Těsto je vyrobeno z vysoce rafinované pšeničné mouky, zelenina si o vitamínech může nechat jen zdát, umělá dochucovadla a uzeniny snad ani dlouze popisovat nemusíme. Pizza má mimo jiné extrémně vysoký obsah kalorií. 4

Bílé pečivo

Drtivá většina bílého pečiva je vyrobena z rafinované pšenice, která má nízké množství základních živin a obsahuje prázdné kalorie. Naštěstí na trhu existuje nepřeberné množství zdravějších alternativ.

Džusy z obchodu

Ovocnou šťávu považuje mnoho lidí za zdravou. Jenže je rozdíl vymačkat si doma pomeranč a smíchat tuto šťávu s vodou anebo si koupit chemickou bryndu. Mnoho ovocných džusů (i ty co se na první dojem zdají být 100 %) není nic moc zdravého. Pokud už si budete dávat domácí ovocnou šťávu – pamatujte na rozumné množství. I ovoce je plné cukru. Proto ovocné šťávy považujte za doplněk stravy (doplnění vitamínů) a ne jako nástroj k uhašení žízně.

Kupované sušenky a koláčky

Většina pečiva, sušenek a koláčů jsou extrémně nezdravé. Opět jsme u rafinované pšeničné mouky, cukru a přidaných tuků. Mnohem lépe uděláte, když si koláče a sušenky upečete sami doma ze zdravějších přísad: mleté ořechy, kokos, quinoa, pohanka apod.

Smažené pokrmy

Kuřecí řízky, vepřové řízky, dokonce i smažený květák, smažený sýr, hranolky atd. Zkrátka smažené jídlo do zdravého jídelníčku nepatří.

Uzeniny

Vedle cukru jsou uzeniny další nejhorší potravinou, kterou je lépe nekonzumovat. Nejenže přispívají k tloustnutí, ale podle nových výzkumů jsou právě uzeniny spojovány s vyšším rizikem potratů, infarktů, nádorů močového měchýře, rakoviny tlustého střeva. Sice krásně voní i chutnají, ale jsou plné tuků, solí a dusičnanů.

Obrázek: pixabay.com