Poškození jater nemocí covid-19 může být častější, než se myslelo

Fotografie: Freepik

Nová studie zjistila větší výskyt abnormálních jaterních testů u pacientů léčených ve Spojených státech.

Podle této studie se zdá, že vyšší hladiny jaterních enzymů jsou spojené se zvýšeným rizikem přijetí na jednotku intenzivní péče a smrti. Vědci z univerzity Yale analyzovali jaterní testy více než 1800 pacientů s koronovirem. Všichni byli přijatí do Yaleské nemocnice od poloviny března do 23. dubna minulého roku.

Testy měří hladiny enzymů

Tyto testy měří hladiny enzymů, která játra uvolňují do krevního oběhu, když jsou poškozená. Analýza dat z Číny naznačuje, že kolem 15% hospitalizovaných pacientů s covid-19 mělo abnormální výsledky jaterních testů. V Yale šlo však o 42-67% pacientů, kteří měli abnormální hodnoty v závislosti na tom, který ze dvou enzymů testy měřily. Vědci si nejsou jisti, proč je pravděpodobné, že játra pacientů s covid-19 v USA utrpí větší škody, ale mohou za to základní zdravotní rozdíly mezi čínskou a americkou populací.

Zdroj fotografie: Depositphotos

„Můžeme spekulovat, že pacienti v USA mohou mít zvýšený výskyt dalších rizikových faktorů, jako je alkoholické nebo nealkoholické ztučnění jater,“ říká vedoucí studie. Nealkoholické tukové onemocnění jater souvisí s obezitou, vysokým krevním tlakem, cukrovkou a vysokou hladinou cholesterolu. Národní instituty zdraví odhadují, že 30–40% dospělých v USA má toto onemocnění. Miliony lidí navíc trpí chronickými jaterními infekcemi způsobenými hepatitidou B a hepatitidou C.

Pacienti měli abnormální testy před koronavirem

Vědci zjistili, že asi čtvrtina pacientů měla abnormální jaterní testy už před koronavirem. Bez ohledu na to, zda se u nich objevily problémy s játry před nebo po hospitalizaci s přípravkem covid-19, abnormální výsledky testů byly spojeny s horšími výsledky onemocnění. Po přizpůsobení dalším rizikovým faktorům vědci zjistili, že pacienti s abnormálními jaterními testy pravděpodobně potřebují intenzivní péči, častěji vyžadují mechanickou ventilaci a s větší pravděpodobností zemřou.

Zdroj fotografie: Freepik

Autoři studie píší, že to pravděpodobně odráží přímé poškození virem jinde v těle, spíše než poškození samotných jater. I když jaterní buňky nesou receptory ACE2, které virus používá k získání vstupu do buněk, analýza vědců naznačuje, že většina poškození je způsobena zánětem způsobeným infekcí jinde – konkrétně žlučovodem. Studie také odhalila souvislost mezi poškozením jater a některými léky, které lékaři používají k léčbě covid-19. To platí zejména v případě léku zvaného tocilizumab.

Zdroj: MedicalNewsToday

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]