Poškozené ledviny nemusí nutně bolet. Lidé mohou být v ohrožení, aniž by o tom měli nejmenší zdání

Fotografie: Depositphotos

Ledviny jsou jedním z nejdůležitějších orgánů v našem těle. Bohužel si na ně většinou vzpomeneme, až když se objeví potíže a první problémy s jejich fungováním.

Ledvinové kameny se tvoří přibližně třikrát častěji u mužů než u žen a mohou se vyskytnout u lidí v každém věku. Zpočátku mohou být příznaky velmi nenápadné. Když se však problém rozvine, bolest může srazit na kolena i toho nejotrlejšího muže. Proto je dobré vědět, jaké jsou nejčastější příznaky a kdy můžeme očekávat, že se s našimi ledvinami děje něco špatného. Zde je seznam příznaků, které mohou naznačovat, že máte ledvinové kameny. Pečlivě si je prostudujte, a pokud u sebe některý z nich pozorujete, neotálejte a navštivte svého lékaře, radí doktorka Alana Biggers.

Jak vznikají kameny?

Ledvinové kameny jsou tvrdé shluky solí a minerálů. Tvoří se uvnitř ledvin a mohou se dostat do dalších částí močového systému. Časem se mohou usazeniny shlukovat do větších krystalů a vytvářet ledvinové kameny. Pokud jsou kameny natolik velké, že je tělo nedokáže odstranit močí, usazují se v ledvinách. Ledvinové kameny mají různou velikost a časem mohou vytvořit tak velké shluky, že zaberou celou ledvinu a prakticky znemožní její funkci.

Ledvinové kameny vznikají, když se v moči nahromadí příliš mnoho určitých minerálů. Jejich tvorbu podporuje dehydratace a nedostatečná hydratace organismu. V takovém případě je moč koncentrovanější a hladina minerálů vyšší. Zajímavé je, že kameny jsou častější u mužů než u žen.

Nepříjemné potíže začínají, když se kameny přesunou do močovodu. Pokud jsou malé, snadno projdou močovými cestami z ledviny do močového měchýře a poté do močové trubice a jsou vyloučeny. Tento přirozený přechod kamenů trvá obvykle jeden měsíc až 45 dní. Pokud se však usazeniny již nahromadily do větších shluků, je nutná odborná pomoc, protože ledvinové kameny, které v orgánu zůstanou, mohou zvýšit riziko poškození ledvin a způsobit závažné komplikace.

Fotografie: Depositphotos

Příznaky ledvinových kamenů

Pokud máte velmi malý ledvinový kámen, nemusíte pociťovat žádné příznaky, protože kámen může projít močovými cestami přirozeně a bez odporu. Pokud je však ledvinový kámen větší, pravděpodobně se u vás projeví některý z pěti běžných příznaků ledvinových kamenů.

Silná bolest v oblasti zad

Jedním z příznaků, který by vám měl rozsvítit červenou kontrolku, je silná bolest v podbřišku, zádech nebo tříslech. Příčinou bolesti může být pohyb kamene, který může nakonec uvíznout v močovodu a způsobit tlak na ledviny. Když kámen změní svou polohu, může bolest přecházet ze zad do třísel.

Nápadné změny při močení

Ledvinové kameny mohou způsobit změny při močení. Můžeme zahrnout:

  • přetrvávající a časté nucení na močení – k tomu obvykle dochází, když se kámen začne pohybovat. Možný je také pocit pálení při močení.
  • méně vymočené moči – souvisí to s kameny, které se usadily v močovodu. kameny, které mohou v nejhorším případě dokonce zcela zastavit tok moči.
  • krev v moči – tento příznak je nejčastější při výskytu kamenů v močových cestách. Může se také objevit zakalená moč a nepříjemný zápach, což může signalizovat infekci ledvin.3. Zimnice a horečka

Vysoká teplota a stálá zimnice mohou signalizovat infekci močových cest nebo ledvin. Nereagování může přispět ke komplikacím spojeným s ledvinovými kameny.

Nevolnost

Nevolnost, která je obvykle doprovázena zvracením. Je to způsobeno tím, že ledviny a trávicí trakt mají společné nervové spojení, což znamená, že tento typ příznaku může být doprovázen silnou bolestí.

Slabost a únava

Ledviny nepracují na plný výkon, pokud se potýkají s přetrvávajícím kamenem. Z tohoto důvodu nemusí být vaše tělo zcela pročištěné, což může ovlivnit vaši náladu. Chronická únava, která může být doprovázena silnou bolestí, může být také známkou problémů s ledvinami.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]