Plynatost a nadmuté břicho: Nepříjemný projev práce trávicí soustavy, který může způsobovat celá řada věcí

Fotografie: Depositphotos

Nejsou větry jako větry. Některé vanou z jihu či severu, jiné člověk vypouští svým konečníkem. Ty druhé se vyznačují nelibým zápachem a většinou znepříjemňují život.

Jste ve společnosti lidí, když najednou z vás vyjede s téměř ohlušujícím zvukovým doprovodem bublina plynu, která příliš nevoní. A trapas je na světě. Dá se tomuto vůbec nějak předejít? Nebo je člověk odkázaný k věčnému se ztrapňování, když nemá svou flatulenci neboli větry pod kontrolou? Pojďme se podívat na to, co plynatost způsobuje a jak jí lze předejít. Více prozradil lékař Youssef (Joe) Soliman.

Proč větry vůbec vznikají

V trávicím traktu probíhají procesy zpracování potravy. Vedlejším produktem pak je plyn, který bývá částečně vstřebán již ve střevě, část ho ale odchází ven konečníkem. Tomuto procesu říkáme flatulence. Chybí-li, dochází ke vzniku zaražených větrů, což je poměrně bolestivý stav.

Jaké je složení flatu

Poměr jednotlivých plynu ve flatu určuje složení střevní mikroflóry. Nejčastěji větry obsahují dusík, vodík, oxid uhličitý, metan a kyslík. Tato směs je díky přítomnosti metanu hořlavá. Za zápach je pak odpovědná přítomnost sulfanu, jenž obsahuje síru. Je-li nevhodné složení bakterií ve střevech, pak dochází ke zvýšené produkci střevních plynů, což označujeme jako dolní dyspeptický syndrom.

Co způsobuje plynatost

K tvorbě plynů ve střevech přispívá také polykání vzduchu při jídle a pití, kouření, žvýkání žvýkaček, nošení volných zubních protéz, pití sycených nápojů, hltavě snězené jídlo. Na vině mohou být i některé potraviny. Známé jsou tím zejména luštěniny, zelí, květák, brokolice, mléko, cibule, hrušky, po kterých je plynatost větší.

Fotografie: Pixabay

Na vině může být i zdravotní stav

Větší plynatost mohou mít na svědomí dočasné i chronické zdravotní problémy, jako je zácpa, gastroenteritida, intolerance laktózy, Crohnova choroba, porucha příjmu potravy, ulcerózní kolitida, refluxní choroba jícnu či peptické vředy.

Jak se plynatosti zbavit

Základem pro zmírnění problémů s plynatostí je úprava životního stylu a složení stravy. Lidem postiženým zvýšenou tvorbou plynů se doporučuje vést si potravinový deník, aby měli přehled o tom, které potraviny jim způsobují potíže. Za plynatostí může být i vyšší spotřeba sacharidů, tak je na místě ji omezit. Je lepší jíst menší porce jídla několikrát denně, než se najednou přejíst. Při zácpě je vhodné pít hodně vody.

Pravidelné cvičení rozpohybuje střeva. Léčí i užívání probiotik. Na bolesti břicha v důsledku křečí ze zaražených větrů pomáhá teplý obklad. Pochopitelně existují i potravinové doplňky léky na předpis, které pomáhají proti plynatosti.

Jaké jsou komplikace plynatosti

V souvislosti s plynatostí je třeba zmínit psychické dopady na člověka, který jí trpí. Není to nic příjemného, když se pohybujete ve společnosti lidí a máte větry. Ty ale mohou způsobit již výše uvedené křeče a bolesti, jež přispívají k fyzické nepohodě. K lékaři je třeba se vypravit tehdy, když se ve stolici objeví krev, je oteklé břicho, člověk zvrací, neúmyslně hubne, pálí ho žáha nebo má průjem.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]