Péče o rty a nosní sliznici v důsledku nošení roušek

Fotografie: Pixabay

Možná také patříte k těm, co mají extrémně citlivou pokožku a nošení roušek vám způsobuje opary, začervenalá místa, která štípou a vysušené rty. Pak je tento článek určen právě vám. Ovšem uvítají jej i ti, kteří tuto péči mohou využívat jako prevenci. Přeci jen je lépe problémům předcházet, než je pak řešit.

Lidé si velmi často stěžují na podrážděnou pokožku a nosní sliznici z důvodu nošení roušek. Věřte, že v tom nejste sami a existuje řešení.

Fotografie: Pixabay

Péče o pokožku

Každodenní nošení roušky může u osob s citlivou pletí (ekzémem, akné, rosaceou a další) vyvolat podráždění a zhoršení stavu pokožky. Docházet může i lehkému zapaření pokožky, tření o látku (roušku) a množení patogenů, které narušují/oslabují přirozenou obranyschopnost pleti.

Pro zklidnění a osvěžení pokožky je doporučováno používat termální vodu. Klíčové je důkladné čištění pleti a používání vhodné kosmetiky, která dokáže podráždění zmírnit. Nejčastěji trpí pokožka se sklonem k akné. Rovněž se doporučuje nepoužívat dekorativní kosmetiku, aby mohla pleť dýchat. Čím méně chemie na tváři, tím lépe.

Jako další krok k prevenci je praní roušky v nedráždivém pracím prostředku a důkladné máchání. Pokud nosíte jednorázové roušky, pak je nenoste opakovaně a skutečně je pravidelně vyměňujte.

Nezapomínejte pečovat o rty, které trpí nejen vlivem rozmarů počasí, ale právě i nošením roušek. Používejte pomádu na rty a mějte ji vždy u sebe. Pomády na rty, balzámy a různé tyčinky pro ošetření rtů jsou nepostradatelnými pomocníky.

Fotografie: Pixabay

Péče o nosní dutinu

Mnoha lidem se vlivem nošení roušek začaly tvořit v nose opary. Příčiny strupů/oparů v nose mohou být různé. Ovšem pokud se začnou vyskytovat právě v tomto období (období nošení roušek), pak máte nejspíš jasno.

V tomto případě se doporučuje nos čistit pomocí vatové tyčinky a šetrného prostředku, který je určen do nosu. K dostání jsou i různé nosní kapky a spreje, pomáhají i výplachy nosní dutiny (konvičkování). Vnitřek nosu můžete i promazat mastí, kterou seženete v lékárně. Skvělé jsou i nosní oleje. Nosní výrobky mají za úkol zvlhčovat sliznici a ničit patogeny.

S tvořením oparů v nose mohou zatočit i potravinové doplňky: třezalka, vitamin C, vodilka, echinacea.

Pokud máte opar, nezapomeňte si často umývat ruce a zkuste se rány nedotýkat. To vám pomůže zabránit šíření viru na další části těla nebo na jiné lidi.