Oteklé nohy si zaslouží pozornost. Signalizují vážné ohrožení zdraví, dokonce upozorní na selhávání důležitých orgánů

Fotografie: Depositphotos

Pokud máte potíže s nazouváním nebo vyzouváním bot či ponožek, může to znamenat, že něco není v pořádku. Příčinou může být otok nohou.

Všimli jste si v poslední době, že vám jsou ponožky těsné a kalhoty těsné? Zdá se, že máte oteklé nohy. Okamžitě se nabízí otázka „proč“? Existuje mnoho různých příčin, které způsobují otoky nohou. V tomto článku se dozvíte, kde se berou otoky nohou, co používat na oteklé nohy a kdy byste měli s tímto problémem navštívit lékaře. Pokud jemně stisknete kůži na chodidle a uvidíte otisk prstu déle než několik vteřin, je pravděpodobné, že se vám nadměrně hromadí tekutina, říká lékařka Megan Soliman.

Proč mám oteklé nohy?

Otok může být způsoben nadbytkem tekutiny zachycené v tělesných tkáních. Ačkoli se může objevit na kterékoli části těla, nejčastěji se vyskytuje na rukou, pažích, chodidlech, kotnících a nohách. To vše je způsobeno působením gravitace na tekutiny, které naplňují lidské tělo. Hromadí se například v nohách, když je jich v tkáních nebo cévách nohou více, než by mělo být. Někdy k tomu dochází, když jednoduše strávíte dlouhý den na nohou nebo příliš dlouho sedíte.

Pomineme-li otoky nohou spojené s úrazem a následným lokálním zánětem, jsou otoky nohou většinou způsobeny nerovnováhou mezi tlakem krve v žilách dolních končetin, celkovým objemem tekutiny v těle, objemem tekutiny přecházející z cév do tkání a účinností mechanismů, které odvádějí tekutinu zpět do oběhu.

Mezi nejdůležitější faktory, které vedou k otokům nohou, patří:

  • zvýšený hydrostatický tlak v žilním systému, který při již tak vysokém tlaku na úrovni chodidel, kotníků a dolních končetin výrazně ztěžuje průtok krve, vede ke stázi krve a v konečném důsledku k „vytlačování“ tekutiny z cév do okolních tkání;
  • zhoršený návrat tekutin z tkání do oběhového systému prostřednictvím lymfatických cév;
  • snížení tzv. onkotického tlaku plazmy způsobené snížením koncentrace plazmatických bílkovin, což usnadňuje únik tekutiny z cév do tkání.
Fotografie: Freepik

5 důvodů, proč nohy otékají

Oteklé nohy mohou mít celou řadu příčin. Někdy je to důsledek nahromadění tekutin po dlouhém dni. V jiných případech může být příznakem závažného stavu.

Příliš dlouhé stání

Pokud celý den stojíte, není neobvyklé, že vám otékají chodidla nebo plosky. Totéž platí, když sedíte hodiny v autě nebo v letadle. Tento jev se nazývá otok a vzniká, když se v chodidlech a ploskách nahromadí tekutina. Častěji se vyskytuje u lidí s nadváhou nebo těhotných, ale může se stát každému.

Co s tím dělat? Omezte množství soli ve stravě. Při dlouhém sezení se často zvedejte, abyste se protáhli a rozhýbali. Pokud máte mírné otoky a chcete se uvolnit, jděte se projít nebo si zvedněte nohy na stoličkách, pokud sedíte, nebo na polštářích, pokud ležíte.

Hluboká žilní trombóza

Hluboká žilní trombóza je krevní sraženina, která se vytvoří v žíle v těle, obvykle (ale ne vždy) v pánvi, stehně nebo dolní končetině. Mezi typické příznaky DVT patří rozšířené žíly v blízkosti povrchu kůže, bolest nebo citlivost v noze, tok jedné nohy, někdy doprovázený zarudlou nebo na dotek teplou kůží. Hluboká žilní trombóza není sama o sobě život ohrožující. Pokud se však sraženina uvolní, může se dostat do plic a zablokovat průtok krve. To může vést k plicní embolii, což je velmi závažný stav.

Pokud se u vás objeví příznaky hluboké žilní trombózy, je důležité okamžitě vyhledat léčbu, aby se snížilo riziko plicní embolie. Lékař vám může doporučit zvedání nohou, nošení kompresních punčoch, udržování nohou ve vzpřímené poloze nebo chirurgickou léčbu.

Žilní nedostatečnost

Někdy mohou žíly na nohou zeslábnout. V takovém případě krev neproudí tak snadno zpět do srdce. V důsledku toho se mohou objevit křečové žíly a nahromadění tekutiny v nohách. Žilní nedostatečnost se někdy objevuje u lidí, kteří v minulosti prodělali hlubokou žilní trombózu.

Fotografie: Freepik

Pokud trpíte žilní nedostatečností, může vám lékař doporučit změny životního stylu, jako je zvýšená pohybová aktivita a snížení hmotnosti, cvičení a posilování, hubnutí nebo chirurgickou léčbu.

Lymfedém

Lymfedém vzniká, když lymfatické uzliny v těle nefiltrují lymfu tak, jak by měly. V takovém případě může dojít k otoku jedné nebo více končetin, a to od mírného až po závažný. Lymfedém se někdy vyskytuje u lidí, kterým byly odstraněny lymfatické uzliny při léčbě rakoviny. Může postihnout i osoby, jejichž lymfatické uzliny jsou poškozené nebo nefungují správně z jiných důvodů. Mezi běžné způsoby léčby lymfedému patří nošení kompresních punčoch, lymfodrenáže, cvičení nebo chirurgická léčba.

Onemocnění srdce, ledvin nebo jater

Pokud vaše orgány nepracují tak, jak by měly, může se vám v nohách hromadit tekutina. Otok nohou může způsobit městnavé srdeční selhání, onemocnění ledvin a jater. Pokud trpíte (nebo máte podezření, že trpíte) některým z těchto stavů a zjistíte nové nebo přetrvávající otoky nohou, poraďte se s lékařem.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]