Nenáročná pokojová léčivka by neměla chybět v žádné domácnosti. Pěstovat ji zvládne opravdu každý

Fotografie: Depositphotos

V tradiční čínské kultuře se tenhle miniaturní strom nebo keř jmenuje strom peněz, do domácnosti, ve které roste, by pachira vodní měla přinášet bohatství a prosperitu. U nás se obvykle pěstuje jen z dekorativních důvodů.

Ve skutečnosti sice pachira peníze do domácnosti těžko přinese, ale může vám je ušetřit. Jde totiž o rostlinu s mnoha léčivými účinky, a tam při jejím správném užívání nebudete muset utrácet za léky či doplňky stravy.

Navozuje dobrou atmosféru

Pachira vodní má nicméně řadu příznivých účinků i v případě, že ji pouze pěstujete. Její mastné listy totiž ze svého okolí lapají bakterie a viry, které na nich hynou. O tenhle přírodní filtr je ovšem dobré se stále starat – listy pachiry byste měli jednou za čas omýt. A v mezičase byste se jich neměli dotýkat. Asi tušíte, že je lepší pachiru pěstovat mimo dosah dětí, zejména těch nenechavých.

Kromě likvidace bakterií a virů vydává pachira lehce omamné látky, které mají na člověka pozitivní účinky – uklidňují nás a snižují napětí. Není však vhodné vystavovat se jim přespříliš, a tak byste pachiru neměli pěstovat v ložnici ani v pracovně. Mnohem lépe uděláte, pokud ji budete mít v obývacím pokoji, kde trávíte nejvýše několik hodin v kuse.

Pomineme-li prokazatelné účinky, podle čínského lidového léčitelství pachira navozuje dobrou atmosféru, pomáhá vybalancovat energetický tok domácnosti a chrání před mocí zlých duchů. Zda budete věřit těmto tvrzením, na která narazíte i v dalších asijských kulturách, necháme na vašem uvážení.

Pachira v tradičních receptech

Pojďme se od poněkud transcendentálních účinků pachiry vrátit k účinkům, které jsou vědecky ověřitelné. Šťáva z dužnatých listů pachiry pomáhá proti některým typům svědivým vyrážek a mírní projevy akné. Abyste dosáhli požadovaného účinku, měli byste čerstvě ustřižený a dobře omytý list rozpůlit a jeho šťávu vymačkat na kosmetický tampon, rozhodně si na pokožku, nebo dokonce obličej nepřikládejte samotný list.

Podobným způsobem si můžete vyrobit roztok k vyplachování úst a kloktání v případě, že vás postihne bolest v krku. Budete potřebovat šťávu ze zhruba deseti listů, kterou rozmícháte ve skleničce teplé vody. Tuto denní dávku rozdělte na čtyři kloktání. Ústa pak vždy pořádně vypláchněte čistou vodou, roztok se šťávou z listů rozhodně nepolykejte.

Pachira je také základem účinné kúry na křečové žíly a otoky. V tomto případě budete potřebovat tinkturu, kterou vyrobíte z deseti čerstvých listů. Ty pečlivě opláchněte, očistěte a nasekejte najemno. Nasekané listy zalijte půl litrem vodky, potravinářského lihu nebo Alpy. Tinkturu nechte v tmavé skleněné lahvi louhovat asi měsíc, pak ji můžete začít využívat – jednou denně masírujte postižená místa.

Není vhodná pro každého

Podobně jako u řady jiných bylin a přírodních přípravků, také užívání pachiry má svá specifika a není vhodné pro každého. Před využíváním výše uvedených receptů je proto vhodné konzultovat své úmysly s praktickým lékařem, který zná vaši anamnézu a bude vědět, jaké zdravotní komplikace by případně mohly nastat.

Obecně pak platí, že využívání přípravků z listů či šťávy z pachiry není vhodné pro:

  • těhotné a kojící ženy
  • děti mladší 12 let
  • osoby citlivé na arzen
  • lidé po operaci srdce

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]