Lyžování? Nemusíte se ho vzdát ani v létě!

Fotografie: Dreamstime

Skialpinismus, tento nádherný sport nabízí překrásné zážitky ve volné přírodě, ale vyžaduje nepochybně i dobrou fyzickou kondici, protože se jedná o sport, který v sobě kombinuje volné lyžování, lezecké schopnosti a v neposlední řadě také promyšlený systém navigace. A co je na tomto sportu nejlepší, je fakt, že tento krásný a atraktivní sport lze praktikovat jak v zimě, tak i v létě.

Skialpinismus se dělí na několik různých kategorií, největší skupinu skialpinistů tohoto skvělého sportu tvoří závodní a rekreační sportovci. Zkušení skialpinisté samozřejmě dobře vědí, že tomuto krásnému sportu se mohou věnovat nejen v zimě, ale také i v létě. I v létě je totiž v Evropě možné provozovat tento sport, a to až na pěti pohořích, a to jsou – Alpy, Pyreneje, Apeniny, Kavkaz a Skandinávské vrchy, které nabízejí sedm nádherných zasněžených ledovců, které jsou jako stvořené pro lyžování, a to i právě v tento okamžik. Jedná se tedy o pět okolních zemí – Rakousko, Itálii, Francii, Švýcarsko a Norsko. Svému koníčku se mohou skialpinisté věnovat i během letní dovolené, což je úžasné.

Lyže a vázání určené pro skialpinisty

Skialpinistické lyže mají tu skvělou výhodu, že jsou univerzální, je možné s nimi lyžovat i na sjezdovce, ovšem rozdíl je v tom, že jsou podstatně lehčí než lyže sjezdové. U skialpinistických výstupů je třeba na skluznici lyží připevnit pásy, které se musí dobře přichytit od špiček, až po konce lyží. Pásy z mohéru, nylonu a jiných materiálů se lepící plochou připevňují po celé délce skluznice lyží – šířku a tvar pásů určuje daný typ lyží. 

Skialpy vázání se od vázání pro sjezdové lyže výrazně liší, a to především v tom, že patku je možné pevně zafixovat, ale také je možné s ní volně pohybovat. Je to podobné jako na běžkách, tento způsob vázání umožňuje několik poloh nastavení patky. Vázání s možností pevného uchycení i volného pohybu poskytuje sportovci při výstupu do kopce větší pohodlí i příjemnější sjezd z kopce. Při výběru vázání si můžete vybrat ze dvou variant, tedy klasické skeletové vázání nebo odlehčené vázání.

Je důležité jak si správně vybrat lyžařské boty a přilbu

Lyžařské boty určené na skialpinismus svým vzhledem připomínají sjezdařské boty, mají ale ovšem nižší hmotnost a jsou úžasně ergonomické a ohebné v kotnících – v zadní části těchto lyžařských bot se nachází speciální mechanismus, který je možné během lyžování uzamykat a odemykat. Tento mechanismus si lyžař uzamkne v okamžiku, když potřebuje, aby se lyžařské boty chovaly jako pevně uchycená sjezdová obuv a během chůze si může pohodlně systém uvolnit. Díky odemčenému systému se lyžařské boty lépe ohýbají, a takové chození je pro skialpinistu nesrovnatelně jednodušší a pohodlnější. Pro skialpinisty je kvalitní přilba přímo nutností. Dobrou volbou při výběru helmy na lyže je co nejnižší hmotnost, a co nejměkčí výstelka. Přilby, které mají štít tak skvěle chrání oči sportovce, který díky tomuto štítu může nosit i dioptrické brýle. Aby bylo pro sportovce nošení přilby pohodlné a komfortní, je důležitá nejen přesná velikost, ale také ten správný druh zapínání.