Lékaři varují: Kriticky nebezpečná infekce je na rapidním vzestupu. Sledujte tyto klíčové příznaky

Fotografie: Freepik

Meningitida, známá svým útokem na nervový systém, se nyní častěji objevuje v krevním řečišti, což může mít neobvyklé a méně rozpoznatelné příznaky.

Zdravotnické autority ve Spojených státech vydaly varování ohledně alarmujícího nárůstu případů meningokokového onemocnění, což nyní představuje vážnou hrozbu pro veřejné zdraví. Nedávné zjištění ukazuje, že bakterie způsobující meningitidu, obvykle známá svým útokem na nervový systém, se teď častěji objevuje v krevním řečišti, což může vést k neobvyklým příznakům, uvádí portál LiveScience.

Bakterie v krvi a její příznaky

Mikroorganismus Neisseria meningitidis, známý jako meningokok, může vyvolat invazivní meningokokové onemocnění, když pronikne do těla a způsobí infekci, uvedla agentura APNews. Zatímco typickými příznaky jsou bolest hlavy, ztuhlost krku a horečka, Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zaznamenalo, že u 64 % infikovaných jedinců se bakterie projevila příznaky v krvi, což je méně obvyklá forma onemocnění.

Příznaky meningitidy způsobené infekcí krevního řečiště mohou být odlišné, včetně zrychleného dýchání, studených končetin a tmavě fialové vyrážky. Někteří nakažení mohou být i bezpříznakoví, přičemž přibližně jeden z deseti jedinců, kteří mají bakterii v nose nebo krku, je schopen šířit infekci.

Céva a krvinky
Fotografie: Freepik

Odborníci z CDC zdůrazňují, že časné podání antibiotik je klíčové pro léčbu meningokokového onemocnění, které se může rychle zhoršit a ohrozit život postižené osoby během několika hodin. Bez léčby mohou pacienti čelit závažným následkům, včetně ohluchnutí, amputací končetin, a dokonce i úmrtí.

Virus alaskapox má na svědomí první úmrtí. Projevuje se puchýři a bolestmi kloubů

Kdo je ohrožen

Mezi rizikové skupiny patří především kojenci a jedinci s oslabeným imunitním systémem. Americké zdravotní úřady proto naléhají na rodiče, aby nechali své děti očkovat proti meningokokům a doporučují i přeočkování u dětí kolem 16 let. Vakcínu rovněž doporučují pro lidi se zdravotními problémy a ty, kteří žijí v oblastech s vyšším výskytem onemocnění.

S loňským nárůstem na 422 případů meningokokového onemocnění v USA a dalšími 143 případy zaznamenanými pouze za první tři měsíce tohoto roku je pravděpodobné, že loňský rekord bude překonán. Ačkoliv většina případů nevedla k meningitidě, 17 osob podlehlo této bakteriální infekci. V našem článku na webu ZdravéStravování, jenž jsme publikovali v minulosti, se také můžete dočíst o příznacích eozinofilní meningitidy, která zasahuje především mozek a míchu.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]