Nastal čas na přípravu sirupu z borovicových výhonků, který se bude hodit při příznacích nachlazení

Fotografie: Depositphotos

Nepodceňujte rady svých babiček. Domácí sirup z borovicových výhonků je skvělou prevencí i lékem mnoha zdravotních problémů. Příprava je navíc velice jednoduchá.

Jedním z hitů jara je sirup z borových výhonků. Je lahodný a má pozitivní vliv na lidské zdraví. Domácí sirup z borovicových výhonků je důkazem, že se někdy skutečně vyplatí vrátit se k radám vašich babiček. Kdysi jím léčily mnohé neduhy. Jeho příprava je navíc velice jednoduchá. Rozhodně je žádoucí mít ho doma v záloze, až zaútočí první známky nachlazení, říká doktorka Katherine Marengo.

Sbírejte mladé výhonky

Sběr borovicových výhonků je dobré provádět začátkem května nebo června, kdy jsou ještě mladé, mají světle zelenou barvu nebo hnědou skořápku a jsou lepkavé. Díky tomu máte jistotu, že obsahují hodně cenné šťávy. Nesmí být příliš malé, ale ani příliš dlouhé. Optimální velikost je mezi 10 a 12 cm.

Nejlepší je volit stromy, které rostou daleko od rušných silnic, měst a průmyslových závodů. Při sběru pamatujte na to, abyste neodřezávali všechny výhonky z jedné větve. Strom musí dále růst a nesmí se poškodit, proto vyberte ty nejšťavnatější porosty a zbytek nechte na místě.

Jak vyrobit sirup z borovicových výhonků?

Příprava sirupu z mladých výhonků borovice je velmi jednoduchá. Budete k tomu potřebovat:

  • Sklenici,
  • suché borovicové výhonky,
  • cukr (nejlépe hnědý, ale může být i bílý).
borovice šišky
Fotografie: Freepik

Množství cukru se odvíjí od množství výhonků. Je potřeba maximálně 1 kg cukru na 1 kg borovicových výhonků. Ovšem pokud máte raději méně sladký sirup, můžete cukru ubrat. Výhonky očistěte od hnědých šupin, ale nemyjte je ve vodě – musí být suché. Následně je rozdrťte paličkou. Na dno sklenice dejte první vrstvu výhonků a zasypte ji cukrem. Poté střídejte vrstvy výhonků s vrstvami cukru. Když je sklenice plná, nahoře by měla být trochu silnější vrstva cukru.

Netradiční čaj z jehličí pomůže proti nachlazení i bolestem kloubů

Sklenici uzavřete nebo zakryjte utěrkou. Nechte ji na slunném místě 2 až 6 týdnů, podle toho, jaké množství sirupu chcete získat. Dávejte pozor, aby se dovnitř nedostala vlhkost, jinak by výhonky mohly zplesnivět. V případě potřeby přisypte trochu cukru. Po několika týdnech odstraňte výhonky a sirup přeceďte. Poté ho nalijte do sterilizovaných sklenic nebo lahví. Pro prevenci stačí 1 čajová lžička denně, v případě nemoci zvyšte dávkování na 3–4 lžičky denně u dospělých, u dětí maximálně 3.

Zdroj: Healthline, Moje Gotowanie

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]