Kvalitní a čistý vzduch: Jak si zajistit jeho dostatečný přísun každý den

Přestože jsme to, co jíme, důležitou roli v našich životech hraje i to, v jakém prostředí trávíme čas. Jak patrně většina z vás ví, pasivní kouření je stejně tak škodlivé, jako klasické kouření. Ne-li dokonce škodlivější. Chcete-li se obklopit vzduchem, který bude radost dýchat, přinášíme vám několik praktických tipů, jak toho dosáhnete snadno a rychle. 

V našich tipech nebude chybět zmínka o zázračných rostlinách a procházkách v přírodě, ale také o přístroji, který dokáže hotové divy.

Praktický pomocník do domácnosti

Znáte generátor ozonu? Jedná se o praktickou pomůcku, kterou si můžete pořídit do svého domova a zlepšit tak kvalitu svého domácího ovzduší. Generátor ozonu je přístroj, který pomocí ozonu zbavuje vzduch virů a bakterií. Ozon, zvaný též trikyslík, je totiž v určité koncentraci skvělou dezinfekcí. Vzduch dokáže zbavit nejenom virů a bakterií, ale je velmi oblíbený také v provozech, ve kterých se koncentrují pachy. 

Chcete-li tedy své pracoviště nebo i svůj domov zbavit pachů, virů a bakterií, generátor ozonu vám v tom může pomoci. Ovšem pouze za předpokladu, že budete pečlivě dodržovat veškerá doporučení a návod k obsluze. Ozon je vysoce reaktivní plyn a ve vysoké koncentraci může být až jedovatý. V případě ozonu tedy platí, že je to skvělý sluha, ale zlý pán.

Proč právě ozon

Napadá vás, proč právě generátor ozonu? Tento plyn je součástí stratosféry, ve které má za úkol chránit povrch planety před škodlivým slunečním zářením. Toto záření známe pod pojmem UV, a právě díky vrstvě ozonu ve stratosféře nejsme každý den vystaveni vysoké koncentraci tohoto záření. Ozon nás zkrátka chrání a v té správné koncentraci má skvělé dezinfekční účinky.

Rostliny na čištění vzduchu

Dalším způsobem, jak si do svého domova přinést čistý vzduch, jsou rostliny. V současné době existují speciální sady, které se nazývají jako čistící. Jejich význam v domácnosti je tedy jasný: slouží k tomu, aby vzduch pročistily a zbavily nebezpečných látek. Tyto speciální pokojové rostliny sice nejsou tak účinné jako ozonový generátor, ale na druhou stranu mohou vaše obydlí zkrášlit.

Pravidelně otevírejte okna

Pravidlo, které byste měli dodržovat, zejména pokud většinu dne trávíte v uzavřené místnosti, je jednoduché. Pravidelně otvírejte okna a místnost větrejte. Právě přísun čerstvého vzduchu vám projasní mysl, zvýší vaši kreativitu, a dokonce má i pozitivní vliv na vaši náladu. 

Pravidlo s větráním místností se uplatňuje také při provozu ozonového generátoru, který vzduch v místnosti obměňuje a zlepšuje jeho kvalitu. Jelikož funkce ozonového generátoru tkví v tom, že do vzduchu vypouští ozon, je důležité místnost po jeho použití důkladně vyvětrat.

Pravidelné procházky v přírodě

Žijete-li ve velkém městě, kde je nadměrný provoz, určitě se vám mnohdy zasteskne po čerstvém vzduchu. Když vám to čas dovolí, vyrazte do přírody a dýchejte z plných plic. Podle nedávných studií vyšlo totiž najevo, že většina Čechů netráví na čerstvém vzduchu dostatek času a venku stráví méně jak hodinu denně. Je-li vaše pracovní tempo náročné a procházky v přírodě si můžete užívat pouze o víkendech, dbejte ve všední dny na dostatečný přísun čerstvého vzduchu. A to alespoň častým otvíráním oken či použitím ozonového generátoru. 

Skvělým řešením je nechat ozonový generátor běžet, když se chystáte na delší procházku. Po návratu domů stačí místnosti vyvětrat a po návratu domů budete mít pocit, že jste se z procházky vrátili do panenské přírody, nikoliv do bytu.

Čistý a kvalitní vzduch dokáže úplné divy. Díky jeho dostatečnému dennímu přísunu jsme kreativní, šťastní a zdraví. Zamyslete se tedy nad tím, co dýcháte a nebojte se to změnit k lepšímu.