Při krvácení z nosu je nutné se předklonit nebo zaklonit? Rychlou pomoc zvládne každý z nás

Fotografie: Depositphotos

Krvácení z nosu je nepříjemným stavem, jenž se nevyhýbá dětem ani dospělým. Je dobré znát zásady první pomoci, díky nimž problém rychle vyřešíte.

Na první pohled to vypadá velice hrozivě, ve většině případů ale krvácení z nosu nevyžaduje odborné lékařské ošetření. Zastavit ho zvládne i informovaný laik. Je třeba znát postupy, jak na to. V každém případě je ale dobré se pídit po možné příčině a v případě větších obtíží zajistit léčbu. Více prozradila lékařka Elaine K. Luo.

Proč ke krvácení z nosu dochází

Uvnitř nosu na sliznici jsou drobné cévy. Když dojde k jejich porušení, nastane krvácení z nosu neboli epistaxe. Nejčastěji se to týká cév, které jsou vepředu u nosní přepážky. Méně často krvácí cévy umístěné hlouběji v nose. Příčinou může být křehkost těchto cév, mechanické poškození, infekce a nachlazení. K závažnějším důvodům patří vysoký krevní tlak, poruchy srážlivosti krve, nádor v nosní dutině nebo užívání návykových látek.

Fotografie: Depositphotos

Jak se krev z nosu zastavuje

Důležité je nepanikařit, protože krev z nosu lze docela dobře zastavit. Stačí, aby se postižená osoba mírně předklonila. Nos je pak třeba z obou stran stisknout mezi prsty, držet a dýchat ústy. Platí jedno pravidlo – krev se nesmí polykat, ale je třeba ji vyplivovat pryč. Vhodné je také dát na nos studený obklad z kapesníku, který jsme namočili ve vodě. Chlad má v tomto případě léčivé účinky, protože stahuje cévy, čímž dojde k rychlejšímu zastavení toku krve z nosu.

Ta by se měla zastavit asi do 30 minut. Pokud se tak nestane, krvácení je silné, v tom případě je na místě vyhledat odborné lékařské ošetření. Velká ztráta krve by mohla přivolat šokový stav a poruchu vědomí.

Pomohou i želatinové houbičky

Při krvácení z nosu pomáhají želatinové houbičky nebo kolagenové tampóny, které lze koupit v lékárně. Oplatí se mít jich doma několik v zásobě, když víte, že na krvácení z nosu trpíte. Krev totiž zastavují rychle a účinně. Obvykle se samy vstřebají, takže není třeba nic pak z nosu vyndávat pryč. Jedná se o pohodlné řešení problému.

Léčba často se opakujícího krvácení z nosu

Pokud dochází ke krvácení z nosu příliš často a na vině nejsou závažnější nemoci (hypertenze, porucha srážlivosti krve apod.), oplatí se návštěva ORL lékaře, který může ošetřit poškozené cévy jejich zacelením. Pro zpevnění cév se pak doporučuje doplnit vitamíny C a K a konzumovat potraviny s obsahem rutinu – například pohanku.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]