Když ledviny volají o pomoc: Pokud se u vás objeví některý z 6 příznaků, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc

Fotografie: Depositphotos

Ledviny filtrují toxiny a je důležité, aby fungovaly tak, jak mají. Včasná diagnóza zvyšuje šanci na uzdravení, proto je důležité, abychom naslouchali svému tělu a signálům, které nám vysílá.

Ledviny jsou párovým orgánem, který je jeden z nejdůležitějších v našem těle. Fungují jako filtr, jehož úloha není vůbec jednoduchá. Ledviny nám musí vyčistit krev od všemožných infekcí, toxinů i choroboplodných zárodků. Ledviny také regulují rovnováhu soli v těle, krevní tlak a produkci červených krvinek. Seznam by mohl pokračovat ještě dál, ale zaměříme se na to, jak lidé podceňují práci tohoto orgánu. Když jsou ledviny ohroženy, mohou se objevit tyto příznaky, říká lékařka Alana Biggers.

Oteklé klouby, nohy, tváře

Hromadění tekutin v těle je jasnou známkou toho, že s vašimi ledvinami není něco v pořádku. Otoky u onemocnění ledvin jsou nejčastěji způsobeny buď bílkovinami v moči, nebo neschopností ledvin regulovat hladinu sodíku v těle. V prvním případě je vylučováno močí nadměrné množství bílkovin a příčinou je často takzvaný nefrotický syndrom. Otoky některých částí těla (klouby, nohy, ruce, obličej atd.) jsou při těchto problémech velmi časté.

Změny ve vylučování moči

Tvorba moči je jedním z hlavních úkolů ledvin a jakákoli změna barvy nebo zápachu moči může naznačovat, že něco není v pořádku. Některé ze změn, kterých si můžete všimnout a které naznačují možné problémy, jsou takové, že močení je bolestivé, nacházíme v moči stopy krve, močíme velmi málo, i když dodržujeme pitný režim nebo se naopak na močení budíme i několikrát přes noc.

Nevolnost a zvracení

Když ledviny nevypudí škodliviny z těla, může se dostavit pocit nevolnosti. Takže tělo najde způsoby, jak se zbavit toxinů. Většinou se v tomto případě jedná o zánět ledvin, který se projevuje nejprve bolestí v zádech a břiše. Nevolnost a zvracení se dostaví později a mohou přijít také horečnaté stavy a zimnice. Kvůli zánětu v ledvinách a přítomnosti bakterií dochází k častému nutkání na močení, které je bolestivé a pálí.

Fotografie: Freepik

Cítíte se neustále unavení 

Každému se stane, že je unavený, má špatnou náladu atp. i přes dostatek spánku. Únava však může být někdy způsobena nedostatkem erytropoetinu, hormonu vylučovaného ledvinami. Pokud tedy máte tohoto hormonu nedostatek, budete častěji a intenzivněji unavení a to bude indikátor toho, že s vašimi ledvinami není něco v pořádku.

Anémie

Anémie nastává, když máte nedostatek červených krvinek. Červené krvinky přenáší kyslík z plic do ostatních částí těla, čímž poskytují energii, kterou potřebujete pro každodenní aktivity. Ledviny vytváří důležitý hormon označovaný jako erytropoetin. Hormony tělu pomáhají, aby fungovalo a bylo zdravé. Erytropoetin informuje tělo, aby vytvářelo červené krvinky. Při onemocnění ledvin vaše ledviny nemohou vytvářet dostatek erytropoetinu. To vyvolává pokles počtu červených krvinek a vznik anémie.

Nepříjemná chuť v ústech

Pokud vaše ledviny nefiltrují a neodstraňují toxiny, hromadí se pak v těle. To může způsobit nepříjemnou kovovou pachuť v ústech, a někdy také dokonce zápach z úst. Na vině jsou dusíkaté zplodiny včetně amoniaku, které při selhávání ledvin způsobuje charakteristický zápach vydechovaného vzduchu.

Fotografie: Freepik

Způsoby, kterými škodíme ledvinám

I když o těchto zlozvycích a nebezpečích dobře víme, o jejich následcích často vůbec nepřemýšlíme nebo děláme, že neexistují. Skončete s nimi co nejdříve, abyste ochránili ledviny i sebe od bolestí a nemocí. O své ledviny byste měli pečovat tak, že tyto špatné návyky nahradíte dobrými. Mezi nejdůležitější špatné návyky patří nepochybně nadměrná konzumace alkoholu, kofeinu, nedostatečný pitný režim, konzumace vysokého množství soli, kouření a užívání velkého množství léků proti bolesti.

Zdroj: Healthline