Jak ovládat vztek: 10 nejlepších způsobů, jak krotit svůj bouřlivý temperament

Vědět, jak ovládat hněv, je velice důležité z několika klíčových důvodů. Jedním z nich je, že způsobuje ve vztazích zmatek. Pamatujte, že co pustíte do světa, to se k vám vrátí jako bumerang. Takže pokud si na někom zchladíte žáhu, někdo další si ji brzy zchladí na vás. Navíc vztek je rizikový faktor, a to jak fyzický, tak psychologický.

Ovládat hněv nebylo nikdy snadné. Je to proces, který vyžaduje silnou vůli a sebeovládání, ale nic není nemožné. Postupnými kroky toho docílit lze. Přinášíme 10 tipů, jak krotit hněv.

Sebedůvěra a sebevědomí

Při práci s ovládáním hněvu a výbuchy vzteku je více než důležité zapracovat na svém sebevědomí a sebedůvěře. Většina vztekajících se lidí je vlastně z něčeho vystrašená. Může to být obava, že nezvládnu vychovat děti, že mi partner uteče s někým jiným, že kolegyně v práci bude lepší než já apod. První krok v řízení hněvu je tedy cvičit sebevědomí. Přijměte sami sebe z celého srdce a uvědomujte si své strachy – pracujte s nimi.

Identifikujte

Vztek má fyziologické příznaky – rychlý nárůst srdečního tepu, zrychlené dýchání, pocení, třes rukou, mnutí rukou, horko, tupá chuť na jazyku, zvyšování hlasu. K emocionálním symptomům patří smutek, podrážděnost, lítost, pocit křivdy. Zkuste dřív, než začnete řvát či bouchat pěstí do stolu identifikovat své pocity. Proč se to děje? Většinou nějaká situace tohle vše spustí, ale je potřeba podívat se pod povrch a vytrhnout problém i s kořenem. Namísto řvaní se zkuste uvolnit a dýchat. Soustřeďte se na svůj dech, jak vámi prochází, jak se vám plní plíce, zvedá břicho – nic víc. Jen zvolna dýchejte a buďte pozorovatel svých myšlenek. Nepitvejte je.

Nahlédněte pod pokličku

Pravděpodobně existuje hlubší důvod pro vaše vztekání a hněv. Může se jednat o situaci, kterou už jste jako děti prožili a nebylo to zrovna příjemné. Tak vás ovládne strach. Možná je to proto, že jste viděli takto problémy řešit své rodiče a přijde vám to normální. Nahlédněte pod pokličku a nesmiřte se s tím, že nemáte své emoce pod kontrolou.

Vyjádřete nespokojenost, až jste klidní

Nikdo netvrdí, že si máte nechat všechno líbit a nevyjádřit svůj názor a nespokojenost. Ovšem způsobem hodným dospělých a inteligentních lidí – nikoliv jako vzdorující dítě. Velmi častým problém je, že lidé neumí hovořit. Zní to asi divně, ale opravdu je to tak. Vyjadřování svých pocitů a sdělování kritiky je umění. Naučte se mu.

Cvičte udržování klidu

Ze dne na den se vám nepodaří ovládat svůj vztek. Staňte se však krotiteli tohoto strašidla a naučte ho poslouchat. Velmi v tomto ohledu pomáhá jóga a dechová cvičení. Více relaxujte a odpočívejte. Popudliví bývají většinou lidé, kteří toho moc nenaspí a odpočinek je pro ně cizí slovo.

 

Trénujte dobrou náladu

Dobrá nálada je nakažlivá stejně tak, jako ta špatná. A je jen na vás, čím se chcete obklopit a co chcete kolem sebe šířit. Najděte způsoby, jak si zlepšit náladu. Ať už je to vtipný citát na zdi vaší kanceláře, čtvereček čokolády, vtip uložený v mobilu, fotografie vaší rodiny. Hledejte způsoby, jak vehnat úsměv namísto šklebu do vaší tváře. Uvidíte, že i problémy nad kterými jste dřív málem vylítli z kůže, budou menší a menší.

Buďte fyzicky aktivní

Ovládání hněvu nezahrnuje pouze práci s myšlením, ale i fyzickou aktivitu. Během sportu se vyplavují hormony štěstí a zlepšuje se nálada. Zkuste si malý test. Až vás někdo naštve, zkuste se místo řvaní otočit na patě a jít na hodinovou procházku anebo si zaběhat či zacvičit. Po hodině budete mít totální nadhled nad věcí.

Učiňte rozhovor sami se sebou

Než začnete běsnit, zeptejte se sami sebe – jsem toto opravdu já? Chci se takto chovat? Proč se vůbec chovat jako blázen? Co tím řvaním docílím? Chci v těch lidech vzbudit strach nebo mám ten strach já? A z čeho? Čeho se bojím? Že nemám u lidí autoritu? Získám si respekt řvaním? Protože strach a respekt jsou dvě rozdílné věci – to platí především pro rodiče, kteří řvou na své děti.

Odpuštění

To je jedna z nejtěžších lekcí, kterou se musí člověk naučit. Nemusíte být vůbec nábožní, ale vzpomeňte na nejznámější výrok – Otče, odpusť jim, neboť nevědí, co činí. A vy snad víte, co činíte, když vás popadne běsnění? Důležité je naučit se odpouštět sobě i druhým. Každý člověk jedná na základě mnoha aspektů: výchova, geny atd…především na základě domněnek, což je největší kámen úrazu. Domnívat se znamená houby vědět.

Vyhledejte odbornou pomoc

Pokud se snažíte, jak jen to jde a stejně se vám nedaří vypořádat se s hněvem, pak se nebojte vyhledat odbornou pomoc. Někdy je jádro problému hodně hluboko a pro laika je docela velký problém nalézt příčinu, která spouští tento mechanismus. Děláte to pro sebe i svou rodinu a blízké okolí.

Obrázek: pixabay.com