Konec trápení s černými tečkami na nose. Noční můru zaženou přípravky šetrné k pleti

Fotografie: Depositphotos

Černé tečky na nose lze odstranit, nebo jim předcházet pomocí správné hygieny pleti a přípravků, jako jsou retinoidy a chemické peelingy. Pomoci může i prevence.

Černé tečky jsou pupínky, které vystupují na povrch kůže. Když se pór ucpe a uzavře, říká se mu bílá hlava. Když však zůstane vrchní část otevřená, vytvoří se černá tečka. Mnoho lidí si myslí, že černé tečky jsou tmavé, protože takovou barvu mají nečistoty v póru. Doktorka Cynthia Cobb říká, že černou barvu způsobuje olej a odumřelá kůže, které ucpávají pór, když přijdou do styku se vzduchem.

Jak se zbavit černých teček?

Pokud se potýkáte s černými tečkami, možná vás zajímá, jak se jich na nose a v jeho okolí zbavit. Zde je osm možností, které můžete vyzkoušet – od DIY prostředků až po doporučení dermatologa – plus tipy na prevenci, které pomohou udržet černé tečky pryč.

Dbejte na důkladnou hygienu

Určitě to není poprvé, co slyšíte, že pravidelné mytí obličeje může pomoci s akné. Je dobré si obličej umýt i ráno, abyste odstranili všechny nečistoty nebo bakterie, které se vám mohly dostat na obličej během spánku. Také byste se měli ujistit, že pravidelně perete povlaky na polštáře. Dejte ale pozor, abyste to s čištěním nepřehnali, což by mohlo pleť zbavit nečistot a vlastně ji donutit produkovat více oleje, abyste to kompenzovali.

Vyzkoušejte pásky na póry

Pásky na odstranění pórů dočasně odstraní vrstvu kůže a s ní často i zoxidovaný olej a nečistoty, které tvoří černé tečky. Pro dosažení nejlepších výsledků zkuste předtím obličej napařit, aby se póry otevřely. Póry se díky nim sice mohou dočasně zmenšit, ale zároveň mohou odstranit důležité přirozené oleje a vlasové folikuly, které jsou pro pleť užitečné. To může vést k podráždění a vysušení.

akné pleť
Fotografie: Freepik

Používejte opalovací krém bez obsahu oleje

Může se zdát trochu zvláštní vrstvit mastný opalovací krém na pokožku, která se vysušuje, což může být způsobeno přebytkem oleje. Je však důležité, abyste opalovací krém používali bez ohledu na typ pokožky, kterou máte – mastnou, suchou, citlivou. Naštěstí existuje několik skvělých možností, které neobsahují olej a účinně blokují UVA a UVB záření. Podívejte se na tyto bezolejové opalovací krémy pro mastnou nebo aknózní pleť.

Provádějte pravidelný peeling

Hledejte ty, které obsahují alfa a beta hydroxykyseliny (AHA a BHA). Jedná se o jemné kyseliny, které pomáhají odstraňovat odumřelé kožní buňky. Pomáhají uvolnit cestu dalším produktům, aby lépe pronikly do pokožky a účinněji působily. Možná jste slyšeli o kyselině salicylové na akné, což je BHA, která je rozpustná v oleji a pomáhá čistit póry. Nezapomeňte, že AHA a BHA odstraňují vrstvu pokožky, což může způsobit, že je pokožka zranitelnější vůči UVA a UVB záření.

Používejte jílovou masku

Jíl je jemná složka, jejíž účinnost sahá až do starověku. Jíl pomáhá zbavit pleť přebytečné mastnoty a může pomoci uvolnit nebo dokonce odstranit nečistoty z ucpaných pórů. Pleťové masky vyrobené na bázi jílu působí jemněji než pásky na póry, které mohou strhnout vrstvu pokožky. Místo toho se jíl dostane do pórů a může postupně odplavovat nečistoty a olej.

jílová maska
Fotografie: Freepik

Podívejte se na masky s dřevěným uhlím

Dřevěné uhlí se nyní objevuje ve všech možných produktech – já mám zubní kartáček napuštěný dřevěným uhlím – a to z dobrého důvodu. Dřevěné uhlí je skvělý detoxikační prostředek. Působí hluboko v pórech a pomáhá odvádět nečistoty a další nečistoty. Existuje spousta skvělých masek z dřevěného uhlí, které jsou k dostání bez receptu. Nebo si můžete v lékárně koupit pilulky s aktivním uhlím a vyrobit si vlastní masku DIY ze směsi jílu, tea tree oleje, medu nebo jen obyčejné vody.

Vyzkoušejte lokální retinoidy

Lokální retinoidy jsou odvozeny od vitaminu A a prokazatelně zlepšují akné. Jsou k dispozici volně prodejné nebo ve formě na lékařský předpis. Retinol zvyšuje výměnu kožních buněk a může také snížit výskyt vrásek.

Aplikujte gel s kyselinou salicylovou

Kyseliny salicylové mohou pomoci rozpustit keratin, který ucpává póry a způsobuje černé tečky. Je to také účinný exfoliační prostředek, ale budete ho chtít použít pouze na oblasti těla, kde se vyskytují bílé nebo černé tečky. Používání po celém těle může vést k otravě salicyláty.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]