Domácí hranolky 4x jinak

Klasické hranolky jsou sice fajn, ale dnes vám přinášíme nejen chutnou, ale zdravou variantu hranolek trochu jinak. Ty se v podstatě dají udělat z mnoha druhů zeleniny. Ať už mrkev, dýně, petržel, celer, červená řepa. Výborné jsou jen tak samotné, ale i jako příloha k masu. My vám dnes přinášíme čtyři skvělé recepty na chutnou obměnu za klasické hranolky.

Celerové hranolky

Potřebovat budeme celer, sůl, pepř, olej a tymián. V míse si smícháme 3 až 4 lžíce oleje, podle chuti sůl, pepř a tymián. Necháme chvíli odležet a mezi tím si připravíme celerové hranolky z jednoho celeru. Ty následně obalíme v oleji a vložíme na plech vystlaný pečícím papírem. Pečeme na 180 stupňů zhruba půl hodiny. Výborná je k nim i rajčatová zálivka s bazalkou.

Dýňové hranolky

Potřebovat budeme jednu menší máslovou dýni, olej, sůl, sušený česnek a papriku na marinádu. Dýni nakrájíme na špalíčky a obalíme v marinádě. Pečeme na 180 stupňů půl hodiny. Podáváme k masu, rybám, grilovanému hermelínu nebo jen tak s jogurtovým dresingem.

Mrkvové hranolky

Opět budeme potřebovat olej, sůl, pepř a 500g mrkve. Mrkev očistíme a nakrájíme na klasické hranolky. Drobnější mrkvičky stačí pouze podélně rozkrojit. Položíme na plech s pečícím papírem a pomocí peroutky potřeme ochuceným olejem. Velmi dobře vypadají posypané hrubozrnnou himálajskou růžovou solí. Podávat můžeme k masu nebo jako lehkou večeři s jogurtovou zálivkou: jogurt, citronová kůra, šalotka na jemno pokrájená.

Řepové hranolky

Mají výtečnou chuť v kombinaci s uzenou paprikou. 3 středně velké řepy nakrájíme na hranolky a vložíme do marinády: olej, sůl, pepř, uzená paprika. Ta lze nahradit popřípadě grilovacím či jiným kořením. Ale hranolky budou mít jinou chuť. Nicméně i tak chutnají výtečně. Vyjmeme hranolky z marinády a vyskládáme na plech s pečícím papírem. Na 180 stupňů pečeme maximálně 40 minut. Podáváme s jakýmkoliv dipem, který máte rádi nebo opět, jako přílohu k masu.

Obrázek: marisolio.com