Léto je sice období plné radosti, co ale udělat, pokud vedle vás někdo omdlí kvůli horku?

Fotografie: Shutterstock

Je třeba vědět, že horko je pro vaše tělo obzvláště stresující, a pokud zůstanete příliš dlouho na slunci, může to vést k úpalu.

Tropy už nemilosrdně udeřily, a mnohdy je to opravdu až moc. Poslední dny se vyznačují rekordně vysokými teplotami, které někdy přesahovaly i 35 stupňů. Připravili jsme si pro vás za pomoci ústavu meteorologie průvodce první pomocí, i v případě úpalu. Tyto znalosti se mohou hodit doma i na dovolené.

Je třeba si zapamatovat tyto rady

Omezte pobyt na slunci, vyvarujte se velké fyzické námaze, pijte hodně vody a buďte v chladu. Týká se to i vašich zvířat. Pokud to není nutné, neberte je na přímé sluníčko a hlavně jim zajistěte dostatek vody. Tyto rady jsou sice známé, ale je třeba si je pamatovat. Pokud jdete ven, nezapomeňte si nasadit sluneční brýle a natřít se opalovacím krémem.

Fotografie: Unsplash

Příznaky úpalu

Je hodně důležité znát příznaky úpalu. Těmi jsou vysoká teplota, horká a suchá kůže, zvýšený srdeční tep, křeče a v nejhorším případě bezvědomí. Pokud u sebe nebo u někoho jiného zaznamenáte tyto příznaky, rychle zavolejte lékařskou pomoc (112). Jenže do příjezdu sanitky také uběhne nějaká doba.

Co dělat a co nedělat do té doby, než záchranná služba přijede

Nejprve je potřeba odvést osobu s úpalem na chladné a stinné místo. Umístěte ji do polohy na zádech, aby mohla mít nohy nahoře, pokud je v bezvědomí. Pokud je při vědomí, stačí, když bude sedět. Zkontrolujte základní životní funkce. Musíte uvolnit nebo úplně sundat jakékoliv zbytečné a pohyb omezující oblečení.

Fotografie: Freepik

Začněte s ochlazováním těla, aplikujte chladné obklady na krk, podpaží a třísla. Rozprašujte po celém těle rozprašovačem vodu. Každých 10 minut měřte teplotu a pokračujte v ochlazování, dokud teplota neklesne pod 38 stupňů. Hlavně nesmíte podávat tekutiny ani žádné léky.

Zdroj: Medonet