6 velmi častých chyb při cvičení, o kterých vám v posilovně neřeknou. Vyvarujte se jich a výsledky se konečně dostaví

Fotografie: Depositphotos

Mnoho lidí dělá v posilovně neustále ty samé chyby, které jim brání v dosažení požadovaných výsledků. Zde najdete seznam těch nejčastějších z nich.

Mnoho lidí se dopouští v posilovně řady chyb, které jim brání v úspěšném dosažení požadovaných výsledků a které mnohdy mohou vést k různým zraněním. Je proto důležité vědět, čeho byste se měli v zásadě vyvarovat, aby měl váš trénink smysl a neproměnil se v důsledku v jednu velkou noční můru, říká fyzioterapeutka Peggy Pletcher.

Chyby při dřepování

Dřepy patří mezi nejúčinnější, ale zároveň nejsložitější cviky. Mnoho lidí se při nich však dopouští jedné a té samé chyby. Na chodidle jsou totiž 3 body, na něž byste měli vyvíjet největší tlak, a to bod těsně před palcem, bod těsně před malíčkem a pata. Pokud vám dodržování této zásady dělá problém, zkuste dřep provádět bez bot, nebo se poraďte s profesionálem, který vás vše naučí.

Nošení špatné obuvi

Nejlepší obuv, již byste si měli obout při zvedání činek, jsou samozřejmě vzpěračské boty, které nosí profesionální sportovci. Pokud je však nemáte nebo za ně nechcete utrácet peníze, pořiďte si boty s plochou podrážkou, které vám pomohou upevnit se na jednom místě a neztratit balanc. Vyzkoušet můžete také vzpírání naboso, což je podle některých odborníků další účinný způsob, jak zůstat stabilní a v rovnováze. Rozhodně byste se však měli vyhýbat běžecké obuvi.

Fotografie: Pexels

Špatný úchop při zvedání činky

Existují různé způsoby, jak uchopit činku při zvedání, ovšem jednomu z nich byste se měli rozhodně vyhnout. Jedná se o situaci, kdy je palec umístěn pod tyčí na stejné straně, jako jsou prsty. V takovém případě vám totiž může tyč nebo činka snadno sklouznout a spadnou na obličej nebo hrudník. Důležité je také správné rozpětí úchopu, jež by se mělo odvíjet od toho, kterou část těla chcete nejvíce procvičovat.

Chyby při shybování

Jednou z nejčastějších chyb, které se při tomto cviku můžete dopustit, je vyhrnování ramen dopředu a pokládání brady nad rukojeť. V takovém případě totiž příliš zatěžujete rotátor ramene, v důsledku čehož může dojít k jeho poranění. Namísto této chyby byste měli vypnout hrudník dopředu a snažit se prohýbat záda, přičemž brada by neměla být výše než na úrovni rukojeti.

Špatné držení těla při provádění prkna

Prkno je cvičení, které skvěle posiluje celé tělo, přičemž se nejvíce soustředí na vnitřní břišní svaly. Jednou z nejčastějších chyb, jíž se lidé často dopouštějí, je zvedání hýždí, propuštění břicha dolů a zvedání hlavy nahoru namísto toho, aby pohled směřoval dolu – v takovém případě totiž zatěžujete páteř, což může vést k nepříjemné bolesti. Při tomto cvičení byste proto měli mít vždy tělo v jedné rovině, přičemž všechny svaly by měly být napnuté.

Fotografie: Pexels

Kliky a nejčastější chyby

Kliky patří mezi nejoblíbenější cviky a určitě jste je někdy dělali i vy. Existují však způsoby, jak je můžete pokazit, a dokonce si při nich způsobit i zranění. Nejčastější chybou je, že ruce držíte příliš daleko od zbytku těla. V takovém případě může dojít k zatížení svalů a kloubů a následným bolestem. Snažte se proto své lokty vždy umístit maximálně do úhlu 45 stupňů od trupu.

Zdroj: Healthline, Healthline