V lese se jim vyhněte obloukem: Tyto jedovaté plody si většina lidí plete s jejich bezpečnými protějšky

Fotografie: Depositphotos

Lesníci vydali výzvu pro pěší turisty, kteří rádi chodí po lesích. Konzumace těchto plodin může mít vážné následky pro zdraví člověka. 

Aktuální krásné počasí povzbuzuje k procházkám v lese, což je zdraví prospěšná aktivita, ale je také důležité si uvědomit potenciální rizika spojená s procházkami v českých lesích. Všichni, kdo si užívají tuto formu volnočasové aktivity, by měli být ostražití a pečliví, aby předešli vážným zdravotním problémům, říká doktorka Kathy W. Warwick. Jak tedy zajistit, aby nám procházka lesem nepřinesla nebezpečí?

Rizikové lesní plodiny

Jahody, borůvky a maliny jsou běžně k dostání v obchodech s potravinami, ale spousta stejně chutných bobulí se hojně vyskytuje i ve volné přírodě. Divokým bobulím se daří v mnoha klimatických oblastech a jsou plné živin a účinných rostlinných látek. Ačkoli mohou být lesní plody trpké, jsou poměrně všestranné a lze si je vychutnat na nejrůznější způsoby.

Některé lesní plody však obsahují toxické sloučeniny. Pokud je sníte ve velkém množství, mohou způsobit nepříjemné příznaky, nebo být dokonce smrtelné. Zde jsou 4 jedovaté rostliny, kterým se vyhněte, protože vám mohou způsobit nepříjemné nebo smrtelné vedlejší účinky.

břečťan
Fotografie: Freepik

95 % Čechů si plete tyto jedovaté houby s jejich jedlými dvojníky. Toto je jediná správná příručka

  • Plody cesmíny: Tyto drobné bobule obsahují toxickou sloučeninu saponin, která může způsobit nevolnost, zvracení a žaludeční křeče.
  • Jmelí: Tato oblíbená vánoční rostlina má bílé bobule, které obsahují toxickou sloučeninu forotoxin. Ta může způsobit žaludeční potíže a zpomalení srdečního tepu (bradykardii), jakož i toxicitu pro mozek, ledviny a nadledviny.
  • Bobule břečťanu: Tyto bobule mají fialově černou až oranžově žlutou barvu a obsahují toxin saponin. Mohou způsobit nevolnost, zvracení a žaludeční křeče.
  • Plody tisu: Tyto jasně červené bobule obsahují potenciálně toxická semena.

Problémy mohou způsobit také jedlé plodiny

Lidé, kteří chodí po lese a jedí ovoce, jež tam najdou, těsně po utržení, se vystavují riziku echinokokózy. Lékaři v tomto ohledu rovněž doporučují opatrnost. Onemocnění se může rozvinout až za několik let. Larvy echinokoka se skrývají ve velmi různých částech těla.

Ve většině případů jsou játra prvním postiženým orgánem. Echinokokóza se však může vyskytnout také v ledvinách, mozku nebo plicích. Onemocnění vyvolává život a zdraví velmi ohrožující příznaky, mezi něž patří hemoptýza, silné bolesti, žloutenka, dušnost a svědění kůže, a dokonce i hematurie a neurologické poruchy.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]